Premier League: «Καθάρισε» σε ένα ημίχρονο η Τσέλσι, «έριξε» τη Νόριτς ο εντυπωσιακός Τόνεϊ! (video)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό προκειμένου να περάσει νικηφόρα από το Τερφ Μουρ η Τσέλσι, η οποία επικράτησε με 4-0 της Μπέρνλι, παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο πρώτο 45άλεπτο. Την ίδια ώρα, η Νόριτς κατέρρευσε στο «εξάποντο» απέναντι στην Μπρέντφορντ, εξαιτίας του… Ιβάν Τόνεϊ (1-3), ενώ η Νιούκαστλ συνεχίζει αήττητη στο 2022, επικρατώντας με 2-1 της Μπράιτον!

Μία εντυπωσιακή εμφάνιση της Τσέλσι για ένα 45άλεπτο απέναντι στην Μπέρνλι, αποδείχθηκε αρκετή για να πάρουν οι «μπλε» ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνουν να εξασφαλίσουν την 4η θέση!

Οι γηπεδούχοι άντεξαν στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τις στιγμές τους με πρωταγωνιστή τον Βέργκοστ αλλά από την στιγμή που ο Ρις Τζέιμς άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, η συζήτηση για τον νικητή απλοποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό.

Το γκολ του Άγγλου μπακ ήταν υπέροχο, αφού εκτέλεσε έπειτα από δύο προσποιήσεις από δύσκολη γωνία και επί της ουσίας προκάλεσε την κατάρρευση του συνόλου του Σον Ντάις. Ακολούθησε ένα δεύτερο γκολ με τον Χάβερτς και ένα ακόμη από τον Γερμανό σε διάστημα τριών λεπτών (52’ – 55’), για να «υπογράψει» μία μεγάλη νίκη ο Πούλισικ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 69’!

Την ίδια ώρα, το δεύτερο σημαντικότερο ματς από βαθμολογικής άποψης, ήταν αναμφίβολα το «εξάποντο» ανάμεσα σε Νόριτς και Μπρέντφορντ. Τα «καναρίνια» ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, προσπάθησαν να ελέγξουν τον ρυθμό και απείλησαν με τον Πούκι αλλά από την στιγμή που ο Τόνεϊ εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Έρικσεν και σκόραρε, όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα.

Ακολούθησαν δύο ατομικά λάθη παικτών της Νόριτς και δύο υποδείξεις πέναλτι από τον VAR! Ο Τόνεϊ ήταν εύστοχος σε αμφότερες, το πρώτο του χατ-τρικ στην Premier League με την φανέλα της Μπρέντφορντ είναι γεγονός και πλέον τα περιθώρια στενεύουν για την ελληνική Νόριτς, που μένει τελευταία και στο -7 από τις «μέλισσες».

Όσον αφορά τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, αρχικά είδαμε έναν φοβερό Κουτίνιο στην καλύτερη εμφάνιση της Άστον Βίλα, υπό τις οδηγίες του Στίβεν Τζέραρντ.

Αναλυτικότερα, η ομάδα του Άγγλου ήταν καλύτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του παιχνιδιού, ωθώντας την Σαουθάμπτον σε μία απρόβλεπτη για αυτήν κατάρρευση! Το σκορ άνοιξε στο 9ο λεπτό Γουότκινς με «αλήτικη» κίνηση και από εκεί και πέρα ανέλαβε την σκυτάλη ο Κουτίνιο.

Έκανε το 2-0 στο 43ο λεπτό, σκόραρε και στο 53’ με υπέροχη κίνηση και στο που κόντραρε και μπέρδεψε τον Φόρστερ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ινγς, ύστερα από ωραία ασίστ Κας από την δεξιά πτέρυγα.

Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ δείχνει πως δεν σταματάει πουθενά, εξακολουθώντας να μην δέχεται γκολ σε κανονική ροή αγώνα στο 2022 στην Premier League! Η Μπράιτον μπήκε δυνατά στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, αλλά σύντομα αντιλήφθηκε πως τα προβλήματα στην ανασταλτική της λειτουργία είναι δισεπίλυτα.

Κάπως έτσι, στην κόντρα επίθεση ο Μέρφι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αλλά ο Φρέιζερ μπόρεσε να κάνει το 1-0 στο 12’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Σαρ «διπλασίασε» το προβάδισμά της ομάδας του με το κεφάλι!

Από εκεί και πέρα, οι «γλάροι» σοβαρεύτηκαν, ρέφαραν την ευκαιρία του Ντάνι Γούελμπεκ με το γκολ του Ντανκ αλλά η αντεπίθεσή τους δεν συνεχίστηκε περαιτέρω. Άμεση συνέπεια αποτέλεσε το τελικό 2-1 για τη Νιούκαστλ, η οποία συνεχίζει αήττητη στην Premier League με τον καινούργιο χρόνο, μετρώντας πέντε νίκες σε έξι ματς εντός του 2022!

Τέλος, όσον αφορά το μεγάλο «διπλό» της Κρίσταλ Πάλας στο Μολινό με αντίπαλο την Γουλβς, η αναμέτρηση απέδειξε πως και ο Ζοσέ Σα ενδέχεται να κάνει λάθη. Υπέπεσε σε γκάφα στο πρώτο γκολ του Ματέτα στο 19ο λεπτό, προτού ο Ζαχά σκοράρει με πέναλτι για να κάνει το 2-0 και να μην αφήσει περιθώριο αντίδρασης στο σύνολο του Μπρούνο Λάζε!