Bundesliga: Ανατροπή… τετράδας για Χόφενχαϊμ – Μοιραίος ο Μαυροπάνος για Στουτγκάρδη, έκανε πέναλτι στο 90+3' και στέρησε το «τρίποντο»! (video)

Μία μεγάλη ανατροπή της Χόφενχαϊμ επί της Βόλφσμπουργκ (2-1) μέσα σε τέσσερα λεπτά και ένα σημαντικό «διπλό» της Φράιμπουργκ επί της Άουγκσπουργκ (2-1) ξεχώρισαν στις μεσημεριανές αναμετρήσεις του Σαββάτου στην Bundesliga (19/02)! Μοιραίος για την Στουτγκάρδη ο Ντίνος Μαυροπάνος, που υπέπεσε σε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και στέρησε δύο βαθμούς από την ομάδα του.

Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για τη Χόφενχαϊμ, ώστε να ανατρέψει το σκορ και να φύγει με ένα σπουδαίο «διπλό» από την έδρα της Βόλφσμπουργκ. Ο Λάρσεν στο 74’ και ο Κράμαριτς στο 78’, υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στους «λύκους», που διατηρούσαν το προβάδισμα από το 34ο λεπτό με γκολ του Βιντ. Πανέμορφα και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων, που με εξαιρετικά τελειώματα χάρισαν ένα μεγάλο τρίποντο στην ομάδα τους και την έφεραν ξανά στην τετράδα της Bundesliga και στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στην περίπτωση της Φράιμπουργκ, που έδωσε τέλος στο σερί των δύο αγωνιστικών χωρίς νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Άουγκσμπουργκ. Όλα έγιναν μέσα στα πρώτα 26 λεπτά. Ο Πίτερσεν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 4’ και ο Σλότερμπεκ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο 26’, δίνοντάς της ξανά το προβάδισμα, μετά την ισοφάριση του Γκρέγκοριτς στο 16’. Κατά αυτόν τον τρόπο, μία από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος παρέμεινε κοντά στις τέσσερις πρώτες θέσεις, αφού είναι πέμπτη μεν, ισοβαθμεί δε με τη Χόφενχαϊμ.

Στην αναμέτρηση με ελληνικό ενδιαφέρον, λόγω Ντίνου Μαυροπάνου, η Στουτγκάρδη «πέταξε» δύο βαθμούς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Λόουεν ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και ισοφάρισε το αυτογκόλ του Μπέλα-Κότσαπ, στερώντας ένα τρίποντο μεγάλης βαθμολογικής σημασίας από τους Σουηβούς.

Τέλος, η Αρμίνια Μπίλεφελντ επικράτησε στην έδρα της με 1-0 της Ουνιόν Βερολίνου, πετώντας τους αντιπάλους τους εκτός εξάδας. Ο Οκουγκάβα έκρινε το ματς στο 53’, όταν βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής και έγραψε το τελικό σκορ, που απομάκρυνε την ομάδα του από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 18/02

Μάιντς – Μπάγερ Λεβερκούζεν 3-2 (57’ Μάρτιν, 84’ Μποέτιους, 88’ Ίνγκβαρτσεν – 35’ Σικ, 74’ Αλάριο)