La Liga: Λυτρωτής στο παρά τρία για την Μπαρτσελόνα ο ντε Γιονγκ – Τρίποντο παραμονής για την Αλαβές! (video)

La Liga: Λυτρωτής στο παρά τρία για την Μπαρτσελόνα ο ντε Γιονγκ  – Τρίποντο παραμονής για την Αλαβές! (video)

Με τον Λουκ ντε Γιονγκ να σκοράρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα γλύτωσε από τα χέρια της Εσπανιόλ και το ντέρμπι της Καταλανίας τελικά δεν είχε νικητή. Νέα ήττα για την Βαλένθια από την… καταδικασμένη Αλαβές.

Χωρίς νικητή έληξε εν τέλει το καταλανικό ντέρμπι, με τις Μπαρτσελόνα και Εσπανιόλ να ανέρχονται ισόπαλες με 2-2. Κομβικός για την εξέλιξη της αναμέτρησης ο ντε Γιονγκ, με του οποίου το τέρμα στο 90’+6, η ομάδα του Τσάβι μπόρεσε να ξεγλιστρήσει από τα χέρια των αντιπάλων.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με το καλησπέρα (2’) και τον Πέδρι να εκμεταλλεύεται την ωραία σέντρα του Άλμπα και την συνέχεια να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου η Εσπανιόλ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Ντάρντερ να ισοφαρίζει με μια… οβίδα!

Από σκόρερ ο Ισπανός χρίστηκε μετέπειτα και δημιουργός σερβίροντας ωραία στον ντε Τομάς, με τον ίδιο να τελειώνει εύκολα την φάση και να γράψει το 2-1 στο 64ο λεπτό. Τελικά ο ντε Γιονγκ ήταν αυτός που λύτρωσε την ομάδα του, ο οποίος στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Κατάθεση ψυχής έκανε η Αλαβές στην αναμέτρηση απέναντι στη Βαλένθια, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν την ευκαιρία να περάσει χαμένη επικρατώντας με 2-1. Αυτό το τρίποντο αποτελεί κάτι παραπάνω από χρυσάφι για την ομάδα, ούσα στην σκληρή μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντιαγιέ στο 14’, με τον Γκουέδες να ισοφαρίζει από τα 11 βήματα στο 62’. Στην συνέχεια όμως ο Χοσέλου πλήρωσε με το… ίδιο νόμισμα, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα προκειμένου να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 76’.

Αν και έβαλε τρικλοποδιά στον εαυτό της, η Ρεάλ Μπέτις κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει με 4-2 της καταδικασμένης πλέον Λεβάντε. Οι Ανδαλουσιάνοι προηγήθηκαν με τρία γκολ και σκόρερ τους Φεκίρ (14’), Γκονσάλεθ (29’) και Καρβάλιο (49’) ωστόσο στη συνέχεια επαναπαύτηκαν.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν σε 2-3, με τον Γκόμεθ να δίνει ελπίδες στην ομάδα του χάρις στα δύο προσωπικά του τέρματα. Τελικά, ο Φεκίρ «πλήγωσε» ξανά τους αντιπάλους στο 49’ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την Μπέτις, η οποία διατηρήθηκε στο +4 από την τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης

Έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε στα τρίποντα! Με τα γκολ του Ογιαρθάμπαλ στο 36’ με πέναλτι και του Ραφίνια στο 74’, οι Βάσκοι επικράτησαν με 2-0 της Γρανάδα, η οποία παραμένει σε δύσκολη θέση όσον αφορά το μέλλον της στα σαλόνια της La Liga.

Η Σοσιεδάδ με τη νίκη αυτή εξακολουθεί να παραμένει σε τροχιά Ευρώπης και συνεχίζει να ελπίζει για ένα χρυσό εισιτήριο!

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 11/02

Σεβίλη – Έλτσε 2-0 (70’ Πάπου Γκόμες, 76’ Ράφα Μιρ)

Σάββατο 12/02

Κάντιθ – Θέλτα 0-0

Βιγιαρεάλ – Ρεάλ Μαδρίτης 0-0

Ράγιο Βαγεκάνο – Οσασούνα 0-3 (8’ Μονκαγιόλα, 40’ Ρούμπεν Γκαρσία, 90’+3 Κίκε Γκαρσία)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε    4-3 (20’,45’+4 Κορέα, 27’ Κούνια, 89΄ Ερμόσο – 30’ Μαγιοράλ, 37’, 42’ Ουνάλ)

Κυριακή 13/02

Αλαβές – Βαλένθια 2-1 (14’ Ντιαγιέ, 76’ πεν. Χοσέλου – 62’ πεν. Γκουέδες)

Λεβάντε – Ρεάλ Μπέτις 2-4 (43’,47’ Γκόμεθ – 14’,49’ Φεκίρ, 29’ Γκονσάλεθ, 42’ Καρβάλιο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Γρανάδα 2-0 (36΄πεν. Ογιαρθάμπαλ, 74’ Ραφίνια)

Εσπανιόλ – Μπαρτσελόνα 2-2 (40’ Ντάρντερ, 64’ ντε Τομάς – 2’ Πέδρι, 90’+6 ντε Γιονγκ)