Serie A: «Περίπατος» της Μίλαν - Ήττα και -7 από την κορυφή για Νάπολι! (video)

Μεγάλες συγκινήσεις επιφύλασσε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής στη Serie A, αφού η Μίλαν συνέτριψε με 4-2 (22/12) την Έμπολι εκτός έδρας, ενώ η Νάπολι γνώρισε ήττα-σοκ από τη Σπέτσια και έμεινε στο -7 από την πρώτη στη βαθμολογία Ίντερ!
Στο «κυνήγι» της Ίντερ, που νίκησε για έβδομο σερί παιχνίδι, παρέμεινε η Μίλαν που έκανε το... καθήκον της και επικράτησε με 4-2 της Έμπολι, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κεσιέ!

Ο 25χρονος αμυντικός μέσος από την Ακτή Ελεφαντοστού σκόραρε τόσο στο 12ο, όσο και στο 42ο λεπτό, δίνοντας δύο φορές προβάδισμα στους «ροσονέρι» που είδαν τον Μπαϊράμι να φέρνει το ματς στα ίσια στο 18'. Στο 63ο λεπτό, ο Φλορέντσι φρόντισε να δώσει προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Ερνάντες έγραψε το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του Στέφανο Πιόλι.

Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος, Έμπολι, στα εναπομείναντα λεπτά, ήταν να μειώσει σε 4-2 με το πέναλτι του Πιναμόντι στο 84'.

Άκρως αντίθετη ήταν η βραδιά για τη Νάπολι, που γνώρισε ήττα-σοκ στο γήπεδό της, με 1-0 από τη Σπέτσια, και έμεινε στο -7 από την κορυφή. Στο 37ο λεπτό, ο Ζεσούς εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή για τους «παρτενοπέι», αφού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και άνοιξε τον δρόμο για ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα, μόλις τρεις ημέρες μετά το σπουδαίο «διπλό» της ομάδας του στο Σαν Σίρο.

Με αυτήν την ήττα, το σύνολο του Λουτσιάνο Σπαλέτι «ακύρωσε» την προσπάθειά της και πλέον, βλέπει ξανά την «πλάτη» της Μίλαν στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ ο τίτλος απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο, μέσα σε μόλις έναν μήνα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:
Τρίτη 21/12
Ουντινέζε - Σαλερνιτάνα (Αναβλήθηκε)
Γιουβέντους - Κάλιαρι 2-0 (40' Κιν, 83' Μπερναντέσκι)
Τζένοα - Αταλάντα 0-0

Τετάρτη 22/12
Βενέτσια - Λάτσιο 1-3 (30' Φόρτε - 3' Πέδρο, 48' Ατσέρμπι, 90+5' Λουίζ Αλμπέρτο)
Σασουόλο - Μπολόνια 0-3 (36' Ορσολίνι, 44' Χίκεϊ, 90+4' Σανταντέρ)
Βερόνα - Φιορεντίνα 1-1 (17' Λαζάνια - 81' Καστροβίλι)
Ίντερ - Τορίνο 1-0 (30' Ντάμφρις)
Ρόμα - Σαμπντόρια 1-1 (72' Σομουρόντοφ - 80' Γκαμπιαντίνι)
Έμπολι - Μίλαν 2-4 (18' Μπαϊράμι, 84' πεν. Πιναμόντι - 12' 42' Κεσιέ, 63' Φλορέντσι, 69' Ερνάντες,
Νάπολι - Σπέτσια 0-1 (37' αυτ. Ζεσούς)