Bundesliga: Καθάρισε ο Χάαλαντ για την Ντόρτμουντ – Πολύ σκληρή για να «πεθάνει» η Χόφενχαιμ

Η Ντόρτμουντ επικράτησε εύκολα με 3-0 κόντρα στην τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ. Τρομερό δεκάλεπτο για την Χόφενχαιμ που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Λεβερκούζεν (2-2). Έχασε μόνη της τη νίκη η Λειψία, 1-1 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. «Κόλλησαν» στο μηδέν η Ουνιόν Βερολίνου με την Φράιμπουργκ.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε εύκολο βράδυ κόντρα στην ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ. Οι «Βεστφαλοί» πήραν μία επαγγελματική νίκη με 3-0. Φυσικά, ο σκόρερ των πρώτων δύο τερμάτων ήταν ο συνήθης ύποπτος, Έρλινγκ Χάλαντ. Ενώ, το τελικό 3-0 σημείωσε ο Ντόνιελ Μάλεν έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία της Ντόρτμουντ. Με αυτή τη νίκη η Ντόρτμουντ παρέμεινε στην 2η θέση, μόλις έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου.

Ίσως, στο πιο σημαντικό ματς της βραδιάς, η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να επικρατήσει της φορμαρισμένης Χόφενχαιμ παρά υπέρ της 2-0. Οι «Ασπιρνίνες» έχασαν το τρίποντο της νίκης μέσα από τα χέρια τους. Με την Χόφενχαιμ να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας παίζοντας μόνο τα τελευταία 15’. Ο Άντζελο Στίλερ ήταν αυτός που μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του στο 80’ και ο Μούνας  Νταμπούρ τρία λεπτά αργότερα σημείωσε το τελικό 2-2.

Η Λειψία δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 υπό τις οδηγίες του νέου της προπονητή, Ντομένικο Τεντέσκο. Παρά το προβάδισμα με τον Αντρέ Σίλβα από το πρώτο ημίχρονο, την απόλυτη κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού, η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τον Ντάνιελ Καλιγκιούρι να ισοφαρίζει σε 1-1 και να δίνει έναν σημαντικό πόντο στην ομάδα του.

Τέλος, στο Βερολίνο, η αναμέτρηση της Ουνιόν με την Φράιμπουργκ έληξε 0-0. Με τους γηπεδούχους να έχουν τις φάσεις αλλά όχι το γκολ.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Τρίτη 14/12

Στουτγκάρδη – Μπάγερν Μονάχου 0-5 (40’,53’,74’ Γκνάμπρι, 69’,72’ Λεβαντόφσκι)

Μάιντς – Χέρτα 4-0 (19’ Λι, 41’ Χακ, 49’ Βίντμερ, 79’ Μποέτιους)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Μπόχουμ 2-0 (51’ Οκουγκάβα, 69’ Βίμερ)

Βόλφσμπουργκ – Κολωνία 2-3 (8’ Ενμέτσα, 51’ Βέγκχορστ – 34’,89’ Μοντέστ, 73’ Ουτ)