Premier League: Πάρτι στο Έτιχαντ, με την Σίτι να «διαλύει» με επτά γκολ την Λιντς - συνεχίζει νικηφόρα ο Τζέραρντ! (video)

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε η Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Λιντς, με τους «πολίτες» να… διαλύουν με 7-0 την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα και να παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας για 4η συνεχόμενη αγωνιστική. Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα συνεχίζει εξαιρετικά με τον Στίβεν Τζέραρντ στο «τιμόνι» της, παίρνοντας το «διπλό» στην έδρα της Νόριτς με 2-0.

Εντυπωσιακή αποδείχθηκε η Μάντσεστερ Σίτι στην 17η αγωνιστική της Premier League, με τους «πολίτες» να βελτιώνονται αισθητά μετά τη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στην Γουλβς με 1-0 και να «διαλύουν» την Λιντς με χαρακτηριστική ευκολία με 7-0, παρά το γεγονός πως δεν την είχαν κερδίσει ποτέ σε επίπεδο πρωταθλήματος πριν από τα Χριστούγεννα!

Αναλυτικότερα, αποφασισμένη να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση-νίκη εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο του Έτιχαντ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 8ο  λεπτό με τον Φιλ Φόντεν, έπειτα από άστοχη έξοδο του Μελιέ και κακή αντίδραση από την ανασταλτική λειτουργία της Λιντς.

Ο Άγγλος σκόραρε για πρώτη φορά μετά από πέντε ενενηντάλεπτα και το… τρίποντο δρομολογήθηκε άμεσα. Τέσσερα λεπτά μετά η Σίτι «διπλασίασε» τα τέρματά της, με τον «100άρη» σε συμμετοχές στην Premier League, Ριγιάντ Μαχρέζ, να σεντράρει ιδανικά και τον Τζακ Γκρίλις να βρίσκει δίχτυα με το κεφάλι, για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Ακολούθησε ατελείωτη πίεση από τους «πολίτες», με το 3-0 να μοιάζει και να… είναι θέμα χρόνου. Στην λίστα των σκόρερ προστέθηκε ο Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 38ο λεπτό, με τον Βέλγο να κάνει μέχρι εκείνη την ώρα, 30 τα εντός έδρας γκολ του στο πρωτάθλημα.

Το σύνολο του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν μπόρεσε να συνέλθει ούτε μετά το πέρας του ημιχρόνου, αλλά… κατέρρευσε, καθώς δέχθηκε τέταρτο γκολ από τον Μαχρέζ στο 49’, πέμπτο από τον Ντε Μπρόινε, έκτο από τον Στόουνς και έβδομο από τον Άκε, και υπέστη την πιο «βαριά» φετινή ήττα της, μετά την πρεμιέρα και το… άλλο ταξίδι στο Μάντσεστερ (5-1), ενώ ο Γκουαρδιόλα έφτασε τα 500 γκολ στον πάγκο της ομάδας του.

Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα έφτασε τις τέσσερις νίκες με τον Στίβεν Τζέραρντ στο «τιμόνι» της σε έξι αναμετρήσεις, κερδίζοντας στο Κάροου Ρόουντ την «μαχητική» Νόριτς του Ντιν Σμιθ, που δεν είχε στην βασική της ενδεκάδα ούτε τον Χρήστο Τζόλη, ούτε τον MVP της προηγούμενης αγωνιστικής, Δημήτρη Γιαννούλη.

Καθ’ όλη την διάρκεια της συνάντησης, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια το προβάδισμα στο 34’, με τον Ράμσεϊ που λίγο νωρίτερα είχε τραυματιστεί.

Η Νόριτς προσπάθησε να απαντήσει, βρήκε τις στιγμές της κυρίως στο δεύτερο μέρος, αλλά η ηγετική εμφάνιση του Τάιρον Μινγκς είχε ως αποτέλεσμα τον απόλυτο περιορισμό του πρώτου σκόρερ των «καναρινιών», Τίμο Πούκι.

Κάπως έτσι, ο Τζέραρντ είδε την ομάδα του να «κλειδώνει» τη νίκη με τον Γουότκινς στο 86’ ξεπέρασε σε λιγότερες αγωνιστικές τις νίκες του Ντιν Σμιθ στην τρέχουσα σεζόν, πραγματοποιώντας αδιαμφισβήτητα εξαιρετικό ξεκίνημα στην πρώτη του προπονητική δουλειά στην χώρα του!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Τρίτη 14/12

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Αναβλήθηκε

Νόριτς – Άστον Βίλα 0-2 (34’ Ράμσεϊ, 86’ Γουότκινς)

Μάντσεστερ Σίτι – Λιντς 7-0 (8’ Φόντεν, 13΄ Γκρίλις, 38’, 64’ Ντε Μπρόινε, 49’ Μαχρέζ, 74’ Στόουνς, 78’ Άκε)