Ουντινέζε - Μίλαν 1-1: Έσωσε τους «ροσονέρι» στο τέλος ο Ζλάταν

Η Μίλαν βγήκε ισόπαλη με την Ουντινέζε, με τον Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς να ισοφαρίζει στα τελευταία λεπτά του αγώνα

Η Ουντινέζε υποδέχθηκε την πρωτοπόρο Μίλαν στη Dacia Arena για την 17η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με τον Μπέτο. Μετά από συνεχόμενες απόπειρες, ο πορτογάλος επιθετικός κατάφερε να νικήσει τον Μάικ Μενιάν και να βάλει την ομάδα του μπροστά στο προβάδισμα.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γκαμπριέλ Κιόφι δεν πάτησε το πόδι από το γκάζι και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα. Από το πουθενά, όμως, ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς σκόραρε με πολύ όμορφο τρόπο στο 90+2’ και η ομάδα του πήρε έναν βαθμό, που ίσως να μην άξιζε, δημιουργώντας ένταση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Ίσακ Σαξές να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιη συμπεριφορά στο 90+5’.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 10/12

Τζένοα – Σαμπντόρια 1-3 (78’ Ντέστρο – 7’ Γκαμπιαντίνι, 49’ Καπούτο, 67’ (αυτογκόλ) Βανχάουσντεν)