Serie A: Επική ανατροπή της Βερόνα, 4-3 επί της Βενέτσια – Δεν δυσκολεύτηκε η Λάτσιο! (video)

Μια Κυριακή γεμάτη γκολ προσέφεραν οι ποδοσφαιριστές της Serie A, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής!

Ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς έλαβε χώρα στην έδρα της Βενέτσια, με την Βερόνα να χάνει αρχικά με 3-0 αλλά τελικά να καταφέρνει να γυρίσει το ματς και να παίρνει μια τεράστια νίκη με 4-3!

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 63ο λεπτό λόγω αποβολής του Τσεκαρόνι και η Βερόνα με ηγέτη τον Τζιοβάνι Σιμεόνε, που πέτυχε δύο γκολ, έκανε την μεγάλη ανατροπή.

Την ίδια ώρα Σπέτσια και Σασουόλο αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με τους Μανάι (35’) και Γκιάσι (48’), ωστόσο η χαρά τους «έσβησε» στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τον Ρασπαντόρι να γίνεται ο απόλυτος πρωταγωνιστής, σκοράροντας δις (66’, 79’), «λύτρωσε» την ομάδα του και της έδωσε τον έναν βαθμό.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Μπολόνια, επικρατώντας 3-2. Οι φιλοξενούμενοι με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας έτσι στο κυνήγι ενός εισιτηρίου για το Champions League.

Από την άλλη η Λάτσιο είχε ένα πολύ εύκολο έργο στην έδρα της Σαμπτόρια, επικρατώντας 3-1. Με το Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να ανοίγει το σκορ στο 7’ και τον Ιμόμπιλε να βρίσκει δύο τέρματα (17’, 37’), οι Λατσιάλι «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο και έφτασαν έτσι τους 25 βαθμούς. Για τους γηπεδούχους ο Γκαμπιαντίνι μείωσε στο 89'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο 4/12

Μίλαν – Σαλερνιτάνα 2-0 (5' Κεσί, 18' Σαλεμάκερς)

Ρόμα – Ίντερ 0-3 (15' Τσαλχάνογλου, 24' Ντζέκο, 39' Ντάμφρις )

Νάπολι – Αταλάντα 2-3 (40΄ Ζιελίνσκι, 47΄ Μέρτενς – 7΄ Μαλινόφσκι, 66΄ Ντεμιράλ, 71΄ Φρόιλερ)

Κυριακή 5/12

Μπολόνια – Φιορεντίνα 2-3 (42' Μπάροου, 83' Χίκι – 33' Μάλεχ, 51' Μπιράγκι, 67' πεν. Βλάχοβιτς)

Σπέτσια – Σασουόλο 2-2 (35' Μανάι, 48' Γκιάσι – 66', 79' Ρασπαντόρι)

Βενέτσια – Βερόνα 3-4 (12' Τσεκαρόνι, 19' Κρνιγκόι, 28' Χένρι – 52' αυτ. Χένρι, 65' πεν. Καπράρι, 67', 85' Σιμεόνε)

Σαμπτόρια – Λάτσιο 0-3 (7’ Μιλίνκοβιτς–Σάβιτς, 17’, 37’ Ιμόμπιλε – 89’ Γκαμπιαντίνι)

Γιουβέντους – Τζένοα (21:45)