Bundesliga: Ηττήθηκε η Άιντραχτ από την Χόφενχαϊμ – «Πάρτι» η Λεβερκούζεν, τέσσερα γκολ ο Σικ

Έχασε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη Χόφενχαϊμ , λίγο πριν το σημαντικό ματς με την Αντβέρπ. «Εφτάρα» η Λεβερκούζεν στην Φιρτ (7-1). «Σόκαρε» την Βόλφσμπουργκ η Μάιντς (3-0). Τεράστιο διπλό της Μπόχουμ στο Άουγκσμπουργκ (2-3). Μπλόκο της Αρμίνια στη Κολωνία (1-1).

Η Χόφενχαϊμ  σταμάτησε το αήττητο έξι αγώνων της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, νικώντας την με 3-2. Ο Σάντος Μπορέ άνοιξε το σκορ 15’, όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία γκολ μέχρι το 60’ με τους Ντένις Γκάγικερ, Τζεορτζίνο Ρουτέ και Ντιαντιέ Σαμασέκου δίνοντας σημαντικό προβάδισμα. Η Άιντραχτ ξαναμπήκε στο ματς στο 72ο λεπτό χάρη στο γκολ του Γκονσάλο Πασιένσια, αλλά δεν βρήκε λύση για την ισοφάριση.

Επίδειξη δύναμης για την Μπάγερν Λεβερκούζεν κόντρα στην τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ, με τον Πάτρικ Σικ να βάζει τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας την ομάδα του στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Μάιντς σκόραρε δύο γκολ από τα αποδυτήρια με τους Τζόναθαν Μπουρκάρντ και Άντον Σταχ, με αποτέλεσμα να έχει το ματς στα χέρια της από νωρίς και στο τέλος να νικάει με 3-0, μετά από αυτογκόλ του Μαξένς Λακρουά στο 90’.

Η Μπόχουμ πήρε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο στο «WWK ARENA» παίζοντας μόνο ένα ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν τρία γκολ στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο να δεχθούν δύο, νικώντας τελικά το ματς.

Η Κολωνία δεν απέδρασε με τους τρεις βαθμούς από το Μπίλεφελντ. Η 17η Αρμίνια χάρη στο γκολ του Μπράιαν Λάσμε στο 59’ πήρε την ισοπαλία δίκαια, έχοντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 3/12:

Ουνιόν Βερολίνου – Λειψία 2-1 ( 6’ Αβονίγι, 57’ Μπάουμπγκαρτλ – 13’ Ενκουνκού)

Σάββατο 4/12

Άουγκσμπουργκ – Μπόχουμ  2-3  ( 57’ Γκρέγκοριτς, 86΄(Πέναλτι) Καλιγκιούρι - 23’ Πόλτερ, 40’ Χόλτμαν, 45+3’ Πόλτερ)

Μάιντς – Βόλφσμπουργκ 3-0  (2’ Μπούρκαρντ, 4’ Σταχ, 90’ (αυτογκόλ) Λακρουά)

Χόφενχαιμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης  3-2    (24’ Γκάιγκερ, 30’ Ρουτέ, 59’ Σαμασέκου – 15’ Μπορέ, 72’ Πασιένσια)

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Κολωνία 1-1   (59’ Λάσμε - 17’ Οζκάν)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Γκρόιτερ Φιρτ  7-1  (12’ Αντλί, 17’ Ταπσόμπα, 45+1’ Χινκαπιέ, 49’,69’,74’,76’ Σικ– 33’ Ντούτζιακ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Μπάγερν Μονάχου (19:30)