Bundesliga: Γλίτωσε στο παρά πέντε η Άιντραχτ – Απότομη προσγείωση για τη Λειψία! (video)

Ολοκληρώθηκε η 13η αγωνιστική της Bundesliga με την Άιντραχτ να παίρνει το τρίποντο με γκολ στο 90+5’ απέναντι στην Ουνιόν και την Λεβερκούζεν να «παγώνει» με το 3-1 τη Λειψία στην έδρα της.

Για ακόμη μία φορά επιβεβαιώθηκε το γεγονός πως Άιντραχτ είναι η ομάδα της τελευταίας στιγμής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League επικράτησε 2-1 της Ουνιόν Βερολίνου «χτυπώντας» στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Εντικά και «σκαρφαλώνοντας» στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Λειψία ήρθε αντιμέτωπη με την ήττα από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, μόλις λίγες ημέρες έπειτα από την εμφατική της νίκη επί της Μπριζ στο Champions League (5-0).  Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρματα των Βιρτς και Ντιαμπί, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με γκολ του Σίλβα στο 62’.

Ωστόσο το γκολ του Φρίμπονγκ δύο λεπτά αργότερα ήταν καθοριστικό, «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του και την έστειλε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26/11

Στουτγκάρδη – Μάιντς 2-1 ( 21’ Ίτο, 51’ Σόσα –  38’ Χακ)

Σάββατο 27/11

Βόλφσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3 ( 2’ Βέγκχορστ – 35’ Τσαν (Πεν), 55’ Μάλεν, 80’ Χάλαντ)

Κολωνία – Γκλάντμπαχ 4-1 ( 55’ Λιούμπιτσιτς, 77’ Ουτ, 78’ Ντούντα, 90+3’ ‘Αντερσον – 74’ Χόφμαν)

Γκρόιτερ Φιρτ – Χόφενχαιμ  3-6 ( 22’ Λέβελινγκ, 46’ Τίλμαν, 67’ Χργκότα – 32’,62’,80’ Μπεμπού ,  40’,57’ Ρουτέ, 66’ Μέιερχοφερ (αυτογκόλ))

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 2-1 ( 54’ Πόλτερ, 82’ Πάντοβιτσ – 51’ Λιένχαρτ)

Χέρτα Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 1-1 ( 40’ Ρίχτερ – 90+9’ Γκρέγκοριτς)

Μπάγερν Μονάχου – Αρμίνια Μπίλεφλντ 1-0 (71’ Σανέ)

Κυριακή 28/11

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (22΄ Σο, 90΄+5΄ Εντικά – 62΄ Κρούζε)

Λειψία – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-3 (62΄ Σίλβα – 21΄ Βιρτς, 34΄ Ντιαμπί, 64΄ Φρίμπονγκ)