Serie A: Η Μίλαν «καλπάζει» με τον Ζιρού οδηγό - Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τη Σαλερνιτάνα με… buzzer beater! (video)

Η εμβόλιμη αγωνιστική δράση της Τρίτης (26/10) στη Serie A, μπορεί να μην είχε κάποιο μεγάλο ντέρμπι, αλλά έφερε μεγάλα αποτελέσματα! Η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Τορίνο και στέκει μόνη-πρώτη στη βαθμολογία, ενώ η Σαλερνιτάνα έφυγε με το πρώτο της «διπλό» από την έδρα της Βενέτσια (2-1), με ανατροπή μάλιστα!

Το ερώτημα των πρώτων δέκα αγωνιστικών στην Ιταλία είναι το εξής: «μπορεί μία εκ των Μίλαν ή Νάπολι, να κατακτήσουν το Σκουντέτο;»

Όσο νικούν, γιατί όχι;

Οι «ροσονέρι» του Στέφανο Πιόλι έδωσαν συνέχεια στη ξέφρενη πορεία τους, αφού επικράτησαν της Τορίνο με 1-0 στο Σαν Σίρο και πλέον στέκουν μόνοι-πρώτοι στη βαθμολογία, έστω κι αν έχουν ένα ματς περισσότερο από τη Νάπολι!

Ο Ολιβιέ Ζιρού άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, αφού ακολούθησε την πορεία της κεφαλιάς του Κρούνιτς και απλώς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

Η Μίλαν είχε τα «ηνία» του αγώνα και χωρίς να απειληθεί, αλλά και να απειλήσει, κράτησε το 1-0 και ισοφάρισε το καλύτερό της ξεκίνημα στην ιστορία του ιταλικού πρωταθλήματος, από τη σεζόν 1954/55, με εννέα νίκες σε δέκα ματς!

Στα έτερα ματς της βραδιάς, αυτό που κίνησε το ενδιαφέρον εκ του αποτελέσματος, ήταν η εκτός έδρας νίκη -η πρώτη τη φετινή σεζόν- της Σαλερνιτάνα.

Οι παίκτες του Στέφανο Κολαντουόνο, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ απέναντι στη Βενέτσια μόλις στο 14ο λεπτό, εξαιτίας του γκολ του Αράμου, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Μπονατσόλι στο 61ο και να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις με το buzzer beater του Σιαβόνε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Προφανώς, συνέβαλε το γεγονός πως ο Αμπαντού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 67ο λεπτό και άφησε τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες, για τριάντα -περίπου- αγωνιστικά λεπτά!

Τέλος, Σπέτσια και Τζένοα ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1.

Η πρώτη ευτύχησε να προηγηθεί στο 66ο λεπτό, όταν ο Κόλεϊ σούταρε, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έπειτα στην πλάτη του Σιρίγου, που άθελά του την έστειλε στα δίχτυα του.

Η απάντηση της Τζένοα ήρθε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, από την «άσπρη βούλα» με τον Κρισίτο, αφήνοντας τους Γενοβέζους στην 18η θέση και τη Σπέτσια στην 17η.