SERIE A: Η Ουντινέζε «πάγωσε» την Αταλάντα στο 90+4, τρίποντο και τεσσάρα με Σιμεόνε η Βερόνα!

Η Ουντινέζε σόκαρε την Αταλάντα τέσσερα λεπτά μετά την ολοκλήρωση του 90λεπτου, η Φιορεντίνα επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα και η Βερόνα πήρε εύκολα το τρίποντο με χατ τρικ Σιμεόνε!

Η Αταλάντα βρισκόταν αγκαλιά με το τρίποντο από το 56ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου πήρε το προβάδισμα με τον Μαλινόφσκι! Η Ουντινέζε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης δεν κατάφερε να απειλήσει την Αταλάντα, όμως οι φιλοξενούμενοι με ένα γκολ τέσσερα λεπτά μετά το 90ο, ο Μπέτο σκόραρε και «έκλεψε» το τρίποντο από μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων!

Η Φιορεντίνα μετά από τις δυο συνεχόμενες ήττες απέναντι σε Βενέτσια και Νάπολι, επέστρεψε στις νίκες με ένα διευρυμένο σκορ και την Κάλιαρι να μην μπορεί να αντιδάσει! Οι «Βιόλα» άνοιξαν το σκορ, νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Μπιράγκι στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Γκονζάλες διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βλάχοβιτς πέτυχε γρήγορα ένα γκολ (49’) και διαμόρφωσε το 3-0!

Το τρίποντο πήρε και η Βερόνα απέναντι στη Λάτσιο, με το Σιμεόνε να σκοράρει εις διπλούν σε μικρό χρονικό διάστημα (30’ και 36’) δίνοντας ταυτόχρονα και μια διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του! Ο Τσίρο Ιμόμπιλε, μετά το ημίχρονο, μείωσε το σκορ σε 2-1, αλλά ο Σιμεόνε στο 62’ σκόραρε ξανά, κάνοντας χατ-τρικ! Το κερασάκι στην τούρτα, ήρθε στο 90+2 ξανά από τον Τζιοβάννι Σιμεόνε!