BUNDESLIGA: Ολική ανατροπή η Λειψία με τεσσάρα – Εύκολη δουλειά με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο για Μπάγερν! (video)

Bundesliga ημέρα 9: Η Λειψία ανέτρεψε σε ένα ημίχρονο το εις βάρος της σκορ και επέστρεψε σκοράροντας 4 φορές, η Μπάγερν έκανε… περίπατο απέναντι στην Χοφενχάιμ και η Ντόρτμουντ συνεχίζει το βαθμολογικό κυνήγι με… τεσσάρα!

Ένα Σαββατοκύριακο με πλήρη αγωνιστική δράση για το Γερμανικό πρωτάθλημα, με την Μπάγερν να παραμένει απτόητη, την Λειψία να κάνει την απόλυτη ανατροπή και Ντόρτμουντ να κυνηγάει στη βαθμολογία αδιάκοπα τους Βάρβαρους!

Τον λογαριασμό της αναμέτρησης μεταξύ Λειψίας και Γκρόιτερ Φιρτ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με εκτέλεση πέναλτι, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Μπρανιμίρ Χργκότα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί. Μετά την ανάπαυλα οι «ταύροι» αφήνιασαν ματώνοντας τα δίχτυα των αντιπάλων! Ο Γιουσούφ Πόουλσεν ισοφάρισε δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ οι Φόρσμπεργκ (52’ πέναλτι), Σζομοσλάι (65’) και ο 18χρονος Ουγκό Νοβόα διαμόρφωσαν το τελικό 4-1 και την ολική ανατροπή για την Λειψία!

Εύκολο ήταν το μεσημέρι του Σαββάτου (23/10) για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επιβλήθηκε της Χοφενχάιμ  με σκορ 4-0! Ο Γκνάμπρι άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι διπλασίασε τα γκολ για τους γηπεδούχους στο 30’. Ο Τσούπο Μοτίνγκ διαμόρφωσε το 3-0 και ο Κομάν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα 3 λεπτά πριν τη λήξη!

Συνεχίζοντας το κάκιστο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, η Αρμίνια Μπίλεφελντ, γνώρισε ακόμα μια (αναμενόμενη) ήττα από την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο Έμρε Τσάν άνοιξε το σκορ με επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι (31’), ενώ Στέφαν Ορτέγκα (45’) και Τζούντ Μπέλινγχαμ (72’) σημείωσαν τα υπόλοιπα γκολ για τους Βεστφαλούς! Στο 87’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ… της τιμής με τον Φάμπιαν Κλος να εκτελεί εύστοχα το κερδισμένο πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Βόλφσμπουργκ γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα στο Γερμανικό πρωτάθλημα. Φίλιπ Λίνχαρτ (27’) και Λούκας Χόλερ (68’), «καθάρισαν» την αναμέτρηση για την Φράιμπουργκ!

Μετά την ισοπαλία με την Στουτγκάρδη, η Γκλάντμπαχ γνώρισε την ήττα από την Χέρτα Βερολίνου! Ο Μάρκο Ρίχτερ σκόραρε πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αποτελώντας τον μοναδικό σκόρερ της αναμέτρησης! Έτσι οι γηπεδούχοι κερδίζουν το χαμένο έδαφος μετά από τις δύο απανωτές ήττες από Φράιμπουργκ και Λειψία!