Premier League: Ο Ρανιέρι επέστρεψε και εξέθεσε την Έβερτον και τον Μπενίτεθ με πέντε γκολ– πήρε τον πρώτο της βαθμό στην εποχή των Σαουδαράβων η Νιούκαστλ! (video)

Η Έβερτον έδειχνε να έχει ξεμένει από ιδέες απέναντι στην μαχητική Γουότφορντ. Μέχρι να περάσει στο ματς ο Ριτσάρλισον. Ο Βραζιλιάνος επέστρεψε μετά από πέντε ματς στην Premier League, σκόραρε αλλά… δεν αρκούσε, μιας και απέναντί του ήταν ο Κλαούντιο Ρανιέρι. Η Γουότφορντ γύρισε το ματς, και ο Ιταλός τεχνικός «έσπασε» το αρνητικό του σερί εκτός έδρας, με το εντυπωσιακό 5-2 του Γκούντισον Παρκ. Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό στην εποχή των Σαουδαράβων, στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Μπέρνλι, χάρη στα δύο γκολ του Κορνέ, μπορεί να μην επικράτησε, αλλά στάθηκε τυχερή απέναντι στην Σαουθάμπτον και πήρε το 2-2, συγκεντρώνοντας τον 4ο της βαθμό στο πρωτάθλημα.

Η 9η αγωνιστική της Premier League χάρισε σημαντικά αποτελέσματα και μεγάλες συγκινήσεις, μετά τις νίκες των δύο ομάδων του Λονδίνου νωρίτερα. Η Άρσεναλ επικράτησε της Άστον Βίλα με 3-1, ενώ λίγες ώρες αργότερα, η Τσέλσι πέτυχε επτά γκολ κόντρα στη Νόριτς, και διατηρώντας ανέπαφη την εστία της, σημείωσε την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της, απέναντι στα «καναρίνια».

Με το ίδιο ενδιαφέρον εξελίχθηκαν και τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, προτού η Μπράιτον φιλοξενήσει στο Άμεξ την Μάντσεστερ Σίτι. Η Έβερτον προηγήθηκε δύο φορές, αλλά ο Κλαούντιο Ρανιέρι στέρησε από τον Ριτσάρλισον το τρίποντο, μετά την επιστροφή του.

Συγκεκριμένα, ο Βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής της Έβερτον πέρασε στο ματς στο 60’ και τέσσερα λεπτά αργότερα, σκόραρε, αλλά η Γουότφορντ πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Το 2-1 έγινε 5-2 σε λιγότερο από είκοσι λεπτά, με τον Κινγκ να πετυχαίνει χατ-τρικ, και την Γουότφορντ να κατακτά τους τρεις βαθμούς, «σπάζοντας» το αρνητικό σερί των 23ων εκτός έδρας αναμετρήσεων για τον Κλαούντιο Ρανιέρι.

Την ίδια ώρα η Νιούκαστλ, και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε να μην ηττηθεί απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά στο Σέλχαρστ Παρκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Μπεντέκε, αλλά το γκολ του Γουίλσον με ψαλιδάκι ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακό, στο 65ο λεπτό.

Δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Βέλγος επιθετικός της Πάλας βρήκε και πάλι δίχτυα, αλλά ο VAR ακύρωσε το γκολ του, για φάουλ στην εξέλιξη της φάσης. Κάπως έτσι, ο Βιεϊρά δεν μπόρεσε να κερδίσει μόλις για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα, ενώ οι «καρακάξες» πήραν τον πρώτο τους βαθμό στην εποχή των Σαουδαράβων!

Στα υπόλοιπα ματς της Premier League, η Λιντς απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις από την Γουλβς, χάρη σε πέναλτι του Ροντρίγκο, ενώ η Σαουθάμπτον, αν και ήταν εξαιρετική, «κόλλησε» στο 2-2 κόντρα στην θετική εμφάνιση της Μπέρνλι, και τον εντυπωσιακό Κορνέ.

Η πιο ακριβή μεταγραφή στην ιστορία της ομάδας, έδωσε το προβάδισμα και εν συνεχεία ισοφάρισε, σκοράροντας δύο γκολ για πρώτη φορά μετά από μία τριετία στην καριέρα του!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22/10

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 3-1 (23’ Τόμας, Ομπαμεγιάνγκ 45+6’ Ομπαμεγιάνγκ, 56’ Σμιθ Ρόου – 82’ Ράμσεϊ)

Σάββατο 23/10

Τσέλσι – Νόριτς 7-0 (8’, 85’ πεν. , 91’, 18’ Χάντσον Οντόι, 42’ Ρις Τζέιμς, 57΄ Τσίλγουελ)

Έβερτον – Γουότφορντ 2-5 (3’ Ντέιβις, 64’ Ριτσάρλισον – 13’, 80’, 86’Κινγκ, 78’ Κούτσκα, 91’ Ντένις)

Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 1-1 (56’ Μπεντέκε – 65΄ Γουίλσον)

Λιντς – Γουλβς 1-1 (93’ Ροντρίγκο - 10’ Τσανγκ)

Σαουθάμπτον – Μπέρνλι 2-2 (41’ Λιβραμέντο, 50’ Μπρόχα – 13’, 57’ Κορνέ)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (80' ΜακΆλιστερ - 13' Γκιντογκάν, 28',31' Φόντεν, 93' Μαχρέζ)