Δανία – Αυστρία 1-0: Στα τελικά του Μουντιάλ η Δανία με «καυτό» Μέλε (video)

Στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στο Κατάρ προκρίθηκε και μαθηματικά η Δανία, η οποία επικράτησε με 1-0 της Αυστρίας και «κλείδωσε» την 1η θέση του ομίλου.

Η Δανία είχε εξελιχθεί στο απόλυτο φαβορί για να πάρει την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ του 2022 και πλέον, έμενε μόνο συμβεί και… μαθηματικά. Με νίκη κόντρα στην Αυστρία, η ομάδα του Χιούλμαντ πετύχαινε το μεγάλο της στόχο, ανεξαρτήτου αποτελέσματος στο άλλο ματς της Σκωτίας με τα Νησιά Φερόε.

Οι Δανοί ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα, αλλά οι Αυστριακοί είχαν κλείσει εξαιρετικά τους χώρους ενώ έψαχναν να βγουν σε αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές προσπάθειες, όμως ο Μπάτσμαν βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ και απέκρουσε κάθε απειλή. Μέχρι το δεύτερο μέρος.

Η Δανία μπήκε στην επανάληψη με φόρα για να βρει δίχτυα και το κατάφερε στο 53ο λεπτό με τον Γιοακίμ Μέλε. Ο φουλ μπακ της Αταλάντα εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική ασίστ του Ντιλέινι και με δυνατό σουτ νίκησε τον Αυστριακό πορτιέρο για 1-0. Η φάση πήγε στο VAR και το τέρμα μέτρησε κανονικά από τους διαιτητές της αναμέτρησης. Αυτό, μάλιστα, ήταν το 5ο γκολ σε εννιά ματς με την εθνική ομάδα για τον 24χρονο άσο.

Στη συνέχεια, η Δανία περισσότερο κράτησε το 1-0 παρά κυνηγούσε και δεύτερο γκολ, με την Αυστρία να μην αντιδράει παρά τις προσπάθειες να βγει στην επίθεση. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, πρόσθεσε τους Δάνους στις ομάδες που θα βρίσκονται στα τελικά του Μουντιάλ του 2022, στα γήπεδα του Κατάρ, παρά τη νίκη με το ίδιο σκορ των Σκωτσέζων στο άλλο ματς.

Να θυμίσουμε πως η Δανία έχει το απόλυτο στον όμιλό της με οκτώ στα οκτώ δίχως να έχει δεχθεί γκολ μέχρι τώρα.