Τσεχία – Ουαλία 2-2: Ματσάρα χωρίς νικητή και ελπίδες για 2η θέση για τους «δράκους» (video)

Ανατροπή, γκολ, θέαμα αλλά όχι… νικητή είχε το παιχνίδι ανάμεσα στην Τσεχία και την Ουαλία, με την δεύτερη να είναι κερδισμένη από το ισόπαλο 2-2.

Σε ένα ματς με λίγες φάσεις, το δίλεπτο 36’ με 38’, έβαλε πραγματικά «φωτιά». Η Τσεχία έδειχνε να έχει το πάνω χέρι, όμως η Ουαλία ήταν εκείνη που προηγήθηκε. Συγκεκριμένα, ο Άαρον Ράμσεϊ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Νέκο Γουίλιαμς και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, ο Γιάκουμπ Πέσεκ ανέλαβε να «ξεπαγώσει» το Έντεν Αρένα, φέρνοντας το ματς στα ίσια και οδηγώντας στο 1-1 στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος. Ένα γκολ, που έδωσε ώθηση για το δεύτερο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα, ο Ντάνι Γουόρντ έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με ένα τραγικό λάθος και έκανε το 2-1 για τους Τσέχους, στο 49ο λεπτό. Βέβαια, το προβάδισμα δεν έμεινε για πολύ. Ο Χάρι Γουίλσον έκανε την ασίστ και ο Ντάνιελ Τζέιμς με υπέροχο πλασέ, έκανε το 2-2 στο 69ο λεπτό.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, δεν άλλαξε τίποτα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2. Φυσικά, η ισοπαλία συμφέρει σε μεγάλο βαθμό την Ουαλία, η οποία κράτησε την διαφορά στους τρεις και έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από 2η Τσέχια.