Τουρκία – Νορβηγία 1-1: Έ«χ»ασαν την ευκαιρία οι Τούρκοι! (video)

Μπορεί η Τουρκία να ήταν καλύτερη, όμως η Νορβηγία πήρε αυτό που ήθελε από τη γειτονική χώρα και έχει το προβάδισμα για την δεύτερη θέση του ομίλου.

Η «καυτή» ατμόσφαιρα των φίλων της Τουρκίας που βρέθηκαν στις εξέδρες του «Σουκρού Σαράκογλου», έκαναν την χώρα τους να μπει δυναμικά στο ματς. Έπειτα από πίεση του Ουντέρ, οι αμυντικοί της Νορβηγίας έκαναν το λάθος, ο ίδιος πήρε τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ακτούρκογλου για το 1-0, μόλις στο 6ο λεπτό.

Η Νορβηγία έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Γιενς Χάουγκε στο 23ο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του, σταμάτησε στο δοκάρι. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, έβγαλε τη σέντρα στο 41ο λεπτό για να έρθει το 1-1. Ο Όλσεν πήρε τη κεφαλιά, η οποία κατέληξε στα πόδια του Θόρσβεντ, ο οποίο από κοντά, έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος, οι Τούρκοι προσπάθησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως η Νορβηγία στεκόταν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που δεν επέτρεψε πολλές φάσεις. Ο βαθμός της ισοπαλίας, ήταν υπέρ των Νορβηγών, οι οποίοι έψαξαν αντεπιθέσεις αλλά μέχρι εκεί.

Το τελικό 1-1, άφησε τους γηπεδούχους στην 3η θέση και με δύο βαθμούς διαφορά από τους φιλοξενούμενους.