BUNDESLIGA: Επική ανατροπή της Μπορούσια Ντόρτμουντ – απόλυτο νικών για τη μόνη πρώτη Βόλφσμπουργκ! (video)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ολοκλήρωσε ένα επικό -εκτός έδρας- comeback (4-3) απέναντι στην Μπάγερ Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga! Η Βόλφσμπουργκ έκανε το τέσσερα στα τέσσερα απέναντι στη νεοφώτιστη Γκρόιτερ Φιρτ (2-0), ενώ η Κολωνία άντεξε με παίκτη λιγότερο ως το 89’, αλλά άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Φράιμπουργκ (1-1).

Μεγάλες συγκινήσεις επιφύλασσε το παιχνίδι της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Η γηπεδούχος παρότι βρέθηκε τρεις φορές μπροστά στο σκορ με τα γκολ των Βιρτζ (9’), Σικ (45+1’) και Ντιαμπί (55’), δεν κατόρθωσε να πάρει βαθμό από το παιχνίδι, αφού ηττήθηκε εν τέλει από την Μπορούσια χάρις σε δύο γκολ του Χάαλαντ (37’, 75’ πεν.) και ένα από τους Μπραντ (49’) και Γκερέιρο (71’).

Από την άλλη πλευρά, η Βόλφσμπουργκ έκανε το τέσσερα στα τέσσερα, αφού επικράτησε εκτός έδρας της Γκρόιτερ Φιρτ με 2-0, αποτέλεσμα που την έφερε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Νμέτσα άνοιξε το σκορ στο 10’ και ο Βέγκχορστ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τα «έντεκα βήματα» σφράγισε τη νίκη των «λύκων», οι οποίοι έχουν δεχθεί μόλις ένα γκολ σε τέσσερα παιχνίδια!

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, που ολοκληρώνονται με την αναμέτρηση της Λειψίας με την Μπάγερν Μονάχου (11/09, 19:30), η Μάιντς πήρε σημαντική νίκη απέναντι στη Χόφενχαϊμ με 2-0, ενώ η Ουνιόν Βερολίνου κόλλησε στο 0-0 στην έδρα της με την Άουγκσμπουργκ. Ισόπαλες ήρθαν και οι Φράϊμπουργκ με την Κολωνία, αφού η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρντ ισοφαρίστηκε στο 89’ παίζοντας με παίκτη λιγότερο για 15 λεπτά!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4
ης αγωνιστικής

Σάββατο 11/09

Γκρόιτερ Φιρτ – Βόλφσμπουργκ 0-2 (10’ Νμέτσα, 90’ πεν. Βέγκχορστ)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-4 (9’ Βιρτζ, 45+1’ Σικ, 55’ Ντιαμπί – 37’, 75' πεν. Χάαλαντ, 49’ Μπραντ, 71’ Γκερέιρο)

Ουνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ 0-0

Φράιμπουργκ – Κολωνία 1-1 (89’ αυτ. Τσίχος – 34’ Μοντέστ)

Χόφενχαϊμ – Μάιντς 0-2 (21’ Μπούρκχαρντ, 77’ Ίνγκβαρτσεν)

Λειψία – Μπάγερν Μονάχου 19:30