Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, 8ος ομίλος: Βαριά ήττα για Κύπρο – Ένα βαθμό για Ρωσία, Σλοβακία, Σλοβενία και Κροατία

Την ήττα με 3-0 στην έδρα της Μάλτας υπέστη η Κύπρος, η οποία έπεσε στην τελευταία θέση του ομίλου. Ισόπαλα τα άλλα δύο ματς.

Η Κύπρος μπορεί να πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Σλοβενία την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο κόντρα στην Μάλτα ήταν κατώτερη των περιστάσεων. Συγκεκριμένα, υπέστη μία βαριά ήττα με 3-0 και έπεσε στο... βυθό του ομίλου με τέσσερις βαθμούς.

Από την άλλη, Ρωσία και Κροατία έμειναν στο απόλυτο μηδέν (0-0), σε ένα ματς δίχως πολλές τελικές προσπάθειες και με ελάχιστο θέαμα. Αντίθετα, Σλοβενία και Σλοβακία μπορεί να έμειναν στο 1-1, αλλά σίγουρα θα μπορούσαν και περισσότερα τέρματα. Ο Μπόζενικ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενος στο 32ο λεπτό και δέκα λεπτά μετά, ο Στογιάνοβιτς ισοφάρισε σε 1-1.