EUROBASKET 2022

Α Όμιλος, Βουλγαρία – Μαυροβούνιο 81-91: Πάλευε μόνος ο Βεζένκοφ αλλά…

Ένας εναντίον όλων εξελίχθηκε ο αγώνας της δίχως νίκη στο Ευρωμπάσκετ Βουλγαρίας με το Μαυροβούνιο με την πρώτη να αντέχει όσο πάλεψε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ...

Το Μαυροβούνιο μετά το Βέλγιο νίκησε 91-81 και τη Βουλγαρία και ουσιαστικά αγκάλιασε την πρόκριση στην επόμενη φάση έχοντας βάσιμες ελπίδες για την 3η θέση.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με τη Βουλγαρία να προηγείται μέχρι το ημίχρονο. Στην 3η περίοδο όμως το Μαυροβούνιο ξέφυγε με 67-58. η Βουλγαρία το πάλεψε μέχρι το 35’ (80-78) αλλά στο φινάλε ξέμεινε από λύσεις.

Οι νικητές είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κορυφαίους τους Μιχάιλοβιτς (23), Ντούμπλιεβιτς (17), Ντρόμπνιακ (17) και Ράντοβιτς (16) ενώ ο φόργουορντ του Ολυμπιακού Σάσα Βεζένκοφ ήταν όαση για τη Βουλγαρία με 26 πόντους με τον Αντρέι Ιβανόβ να προσθέτει 17.