EUROBASKET 2022

Η Σλοβενία πήρε το απίστευτο ντέρμπι με την Τουρκία (103-104) χάρη στον... Ντράγκιτς (video)

Η Σλοβενία επικράτησε της Τουρκίας με 104-103 μετά από παράταση, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη γειτονική χώρα, με νικητήριο σουτ του... γερόλυκου Γκόραν Ντράγκιτς
Η συγκλονιστική προσπάθεια του Φουκάν Κορκμάζ από πλευράς Τουρκίας δεν ήταν αρκετή για να στερήσει από την Σλοβενία την φιλική νίκη στην Κωνσταντινούπολη. Οι Σλοβένοι, έχοντας τον ηγέτη τους Λούκα Ντόντσιτς σε καλή μέρα (23 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ) έδειξαν να καθαρίζουν το ματς μετά από το 1ο δεκάλεπτο, όμως οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, στέλνοντας στο τέλος το ματς στην παράταση. Εκεί μίλησε η εμπειρία και η κλάση του Γκόραν Ντράγκιτς που τελείωσε το ματς με 28 πόντους έχοντας και το νικητήριο σουτ...
Συγκεκριμένα ο Κορκμάζ που έκανε «μυθική εμφάνιση», τελειώνοντας την αναμέτρηση με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με πολύ δύσκολο buzzer beater - lay up, έστειλε το ματς στην παράταση για τους Τούρκους, ισοφαρίζοντας σε 90-90! Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα κέρδιζαν τελικά το παιχνίδι, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, όμως υπολόγισαν χωρίς τον... Γκόραν Ντράγκιτς που με μεγάλο step back τρίποντο στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 18 δευτερόλεπτα πριν το από το φινάλε της παράτασης.
Στην τελευταία τους κατοχή οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση, ολοκληρώνοντας με ήττα ένα ματς με αρκετή ένταση και ανταγωνιστικότητα μεταξύ των δύο ομάδων που μόνο... φιλικό δεν θύμιζε. Πολύ καλή εμφάνιση για τους γηπεδούχους και από πλευράς Οσμάν που τελείωσε το ματς με 23 πόντους, αλλά δεν φάνηκαν αρκετοί απέναντι σε ένα από τα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket του 2022

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-46, 62-73, 90-90 (κ.δ.) 103-104 παράταση.