Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 87-84: Έπαιξε για τον κόσμο του και αποχαιρετά με νίκη το Βερολίνο (video)

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε… αγγαρεία, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και νίκησε τη Φενέρμπαχτσε με 87-84 στον μικρό τελικό του Final Four της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στον μικρό τελικό του Final Four της EuroLeague με 87-84 της Φενέρμπαχτσε, και ολοκλήρωσε με νίκη την παρουσία του στο Βερολίνο.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πάρα πολύ να βρουν σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα. Το 5-4 μετά από σχεδόν 5 λεπτά άλλαξε με τρίποντο του Κάνααν (8-4).

Η Φενέρ έφτασε τον Ολυμπιακό και προσπέρασε με τρίποντο του Πιέρ (12-14), αλλά το επόμενο διάστημα άνηκε στους «ερυθρόλευκους». Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-16, και ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου.

Η Φενέρ πλησίασε μέχρι και στον πόντο (30-29), με καλάθι του Σέστινα, αλλά με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοφ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησε εκ νέου το προβάδισμά της (39-29), για πρώτη φορά μάλιστα σε διψήφια τιμή.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα εκπληκτικό buzzer-beater τρίποντο του Πίτερς, για τη μεγαλύτερη διαφορά (48-37).

Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε διαφορετική υπόθεση, με τους Τούρκους να επιστρέφουν στο ματς. Από το 56-43 με καλάθι του Φαλ, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 14-2, με τον Σανλί να μειώνει μέχρι και στον πόντο με δύο συνεχόμενα τρίποντα (58-57)!

Δεν άργησαν, μάλιστα, να περάσουν και μπροστά με τον Πιέρ (61-62).

Με ένα τρομερό ξέσπασμα, ο Άλεκ Πίτερς έδωσε μεγάλη ώθηση στον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο, με τα τρία συνεχόμενα τρίποντά του να κάνουν το σκορ 75-66.

Ο Μότλεϊ μείωσε στους 5 πόντους με ωραίο τελείωμα (78-73), αλλά με νέο σερί, οι «ερυθρόλοευκοι» έτρεξαν νέο σερί. Εκεί ο Γουίλμπεκιν ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια ανατροπής, μείωσε έχρι και σε 87-84, αλλά αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης πριν το φινάλε, ενώ το απίστευτο τρίποντο του Σανλί αποδείχθηκε εκπρόθεσμο.

Για τον Ολυμπιακό, ο Πίτερς (20 πόντοι, 7/9 σουτ) ήταν και πάλι ασταμάτητος, με Γκος (12 πόντοι, 6 ασίστ), Λαρεντζάκη (10 πόντοι), ΜακΚίσικ (9 πόντοι, 3/4 τρίποντα) και Μιλουτίνοφ (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να βοηθούν.

Από πλευράς Φενέρ, ο Πιέρ έκανε εκπληκτική εμφάνιση με 17 πόντους, ενώ και ο Γουίλμπεκιν ήταν ιδιαίτερα θετικός, με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 48-37, 66-62, 87-84.