Ολυμπιακός – ΑΕΚ 92-75: Με πρωταγωνιστή Μιλουτίνοφ «καθάρισε» σε ένα δεκάλεπτο! (video)

Ο Ολυμπιακός φόρτσαρε ένα δεκάλεπτο (92-75) και θα προσπαθήσει το ερχόμενο Σάββατο (18/05) να τελειώσει την σειρά των Play Offs κόντρα στην ΑΕΚ και να στρέψει την προσοχή του στο Final Four της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την ΑΕΚ για το πρώτο παιχνίδι των προημιτελικών των Play Offs της Basket League 11 μέρες πριν το Final Four της EuroLeague.

Οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι, όταν έπρεπε και επικράτησαν με άνεση (92-75) παίρνοντας το προβάδισμα στην σειρά που συνεχίζεται το απόγευμα του Σαββάτου (18/05) στα Άνω Λιόσια με στόχο το 2-0 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιλουτίνοφ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με καλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες με τους Άλεκ Πίτερς και Δημήτρη Αγραβάνη να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των δύο… στρατοπέδων (7-6, στο 4’). Για πρώτη φορά στο ματς, στο 7’30’’, η ΑΕΚ πέρασε μπροστά (14-15) μετά από σουτ του Ζώη Καράμπελα και διατήρησε αυτό το μικρό προβάδισμα μετά το τρίποντο του Όμηρου Νετζήπογλου (19-20).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα αναπάντητο 5-0 σερί και πέρασαν μπροστά για 6 πόντους (19-25). Ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις που ήθελε και με ένα 8-0 σερί ισοφάρισε σε 27-27. Τότε ήρθε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας από τα 6,75 για το 27-30 με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να απαντάει με την σειρά του για το 30-30. Με τους Νίκολα Μιλουτίνοφ και Μιχάλη Λούντζη οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά στο 17ο λεπτό (37-34), όμως η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμά της μέσω του Μιχάλη Χατζηδάκη στο 1’15’’ πριν το ημίχρονο (39-40), ενώ το διατήρησε μετά το κλέψιμο και το κάρφωμα του Κουζμίνσκας (41-42).

Μετά την ανάπαυλα, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά μετά από ένα 8-0 σερί δια χειρός δύο τριπόντων του Πίτερς και σουτ του Παπανικολάου (53-47). Οι επιθέσεις λειτουργούσαν περισσότερο σε αυτό το δεύτερο μέρος με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 10 πόντους μετά από κάρφωμα του Μιλουτίνοφ το 27’ (64-54). Ξανά ο Κουζμίνσκας με πέντε συνεχόμενους δίνει μια «ανάσα» στην ΑΕΚ (66-59), ωστόσο οι Πειραιώτες με 6 σερί πόντους μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +13 (72-59).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα περισσότερο με τον Ολυμπιακό να επιβάλλεται πλήρως και τις δύο ομάδες να ρίχνουν τον ρυθμό τους όσο πλησίαζε το φινάλε του ματς (83-69).

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75