Ολυμπιακός - Λαύριο 84-63: Του αρκούσε ένα ημίχρονο και... τώρα ντέρμπι «αιωνίων»!

Το Λαύριο πρόβαλε αντίσταση για ένα ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα στο φινάλε (09/03, 84-63) και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» επικεντρώνονται στο κρίσιμο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός... πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 84-63 το Λάυριο στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League.

Με αυτή τη νίκη, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 18-2 και παρέμειναν στη 2η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους (4 ριμπάουντ), την ώρα που εξαιρετικός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους (4 ριμπάουντ).

Πλέον, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικεντρώνεται στο μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (14/03, 19:45), που θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ και στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Κάνααν ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ξεκίνημα του ματς και έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (10-5) στους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και σταδιακά το διεύρυναν (22-13 με καλάθι του Ράιτ στο 9’). Εν τέλει, η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-15, χάρη σε καλάθι του Θόρντον.

Διαφορετική ήταν η εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να «τρέχει» ένα επιμέρους 12-4 και να περνά μπροστά (26-27) με κάρφωμα του Χορχλέρ, στο 14’. Μάλιστα, το Λάυριο προηγήθηκε και με τρεις πόντους (37-40 με σουτ δύο πόντων του Μουράτου στο 19’), όμως οι Πειραιώτες ανέκτησαν τον έλεγχο και με buzzer-beater τρίποντο του Κάνααν, πήγαν με το υπέρ τους +2 (44-42) στα αποδυτήρια.

Στην «επανάληψη», οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 9-2 (53-44 με τρίποντο του Παπανικολάου στο 24’) και έδειχναν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι. Με νέο τρίποντο του Παπανικολάου, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε και στο +13 (60-47), τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τους Πίτερς και Ράιτ, η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (70-52).

Η τελευταία περίοδος, δεν χρίζει ιδαίτερης ανάλυσης, καθώς ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και στο +24 (80-56 στο 37’), ο Γιώργος Μπαρζώκας άνοιξε το ροτέισον και τελικά, οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52,84-63.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.