Μαρούσι - Λαύριο 71-75: Νικήτρια η ομάδα του Μέξα, στη ματσάρα του Αγίου Θωμά!

Το Λαύριο πέρασε νικηφορά από το Μαρούσι, επικρατώντας 75-71 της τοπικής ομάδας!

Έπειτα από μία... χορταστική αναμέτρηση στο κλειστό του Αγίου Θωμά, το Λάυριο έφυγε με το «διπλό» από την έδρα του Αμαρουσίου, επικρατώντας με 75-71, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε σε εξαιρετικό βράδυ τον Μάρκους Θόρντον, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων.

Με αυτό τον τρόπο, το Λάυριο ανέβηκε στο 6-11 και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη υποχώρησε στο 5-12 και «έπεσε» στην 11η θέση της σχετικής κατάταξης.

Η εξέλιξη του ματς

Η αναμέτρηση φαινόταν να είναι ισορροπημένη στην πρώτη περίοδο (12-13 στο 7’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με... μπροστάρη τον Γόντικα, κατόρθωσαν να ξεφύγουν και με ένα επιμέρους 10-2, να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (14-23).

Πάντως, με τον «καυτό» Γιαννόπουλο, η ομάδα των Βορείων Προαστίων επέστρεψε και μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ (31-29 με καλάθι του Τζουίστον στο 15’). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Κώστα Μέξα απάντησε και με ένα γρήγορο 9-0, ανέβασε τη διαφορά στο +7 (31-38 με καλάθι του Γκρόμοβς στο 18’), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ 42-38 υπέρ του Λαυρίου.

Στην «επανάληψη» Γούνταρντ και Νικολαΐδης έκαναν «θραύση» και το Μαρούσι, αρχικά ισοφάρισε (48-48 στο 25’), ενώ στη συνέχεια ανέκτησε και το προβάδισμα (50-49) με τον Μπρίσκοου. Το παιχνίδι είχε γίνει... ντέρμπι και οι γηπεδούχοι έκλεισαν στο +1 (59-58) την τρίτη περίοδο.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» μέχρι τα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σημαντικό προβάδισμα στο 38’ (67-71 με λέι απ του Τζάκσον), με τον Χορτσλέρ να «υπογράφει» τη νίκη για την ομάδα του, με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 39’ (69-75)! Το μόνο που κατόρθωσε να κάνει η γηπεδούχος ομάδα, ήταν να μειώσει με τον Γιαννόπουλο (71-75) λίγο αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 38-42, 59-58, 71-75.