Κολοσσός – ΑΕΚ 103-80: Την διέλυσε και έστησε... πάρτι στην Ρόδο με 100άρα! (video)

Η αποκαρδιωτική ΑΕΚ «λύγισε» στην Ρόδο από τον Κολοσσό που ήταν ισοπεδωτικός και με την ευρεία νίκη (103-80) του την έφτασε στην κατάταξη του πρωταθλήματος στην 6η θέση.

Ο Κολοσσός φιλοξένησε την ΑΕΚ στην Ρόδο για την 17η αγωνιστική της Basket League.

Οι Ροδίτες κυριάρχησαν κατά κράτος, ισοπεδώνοντας την ΑΕΚ με  κερδίζοντας και στην μεταξύ τους ισοβαθμία.. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με double double 22 πόντων και 12 ριμπάουντ και φυσικά ο Άντριου Γκάουντλοκ με 26 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκοράρισμα με τους Όμηρο Νετζήπογλου και Τζάστιν Τίλμαν να είναι οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των «κιτρινόμαυρων».

Ο Κολοσσός έδειχνε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην άμυνα και με την επιθετική του πολυφωνία άρχιζε να… χτίζει μία αξιόλογη διαφορά (23-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Μπράντον Νάιτ προσπάθησε να πλησιάσει, όμως οι γηπεδούχοι με τρίποντο δια χειρός Γκάουντλοκ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (38-28).

Το σημείο αναφοράς για τους Ροδίτες δεν ήταν άλλο από τον Λούκα Μπραΐκοβιτς καθώς μετρούσε ήδη από το πρώτο μέρος 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ όσο ο Κολοσσός «εκτόξευε» το προβάδισμά του στο +17 (51-34).

Μετά την ανάπαυλα, η Ένωση μέσω του Τίλμαν και του Κουζέλογλου μείωσε στους 11 πόντους, όμως οι Περάντες και Γκάουντλοκ έπαιζαν χωρίς αντίπαλο αυξάνοντας ξανά την… ψαλίδα της διαφοράς (59-42).

Ο Κολοσσός έκανε ό,τι ήθελε στο ματς με την διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους (80-55) και την άμυνα της ΑΕΚ να παραμένει σε αδράνεια.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Ροδίτες να αγγίζουν τους 30 πόντους διαφορά (89-60) και να κυριαρχούν πλήρως. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ανήμπορη να αντιδράσει δέχτηκε την 100άρα από τον Κολοσσό σε μία από τις πιο παραγωγικές βραδιές του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80