Χάποελ Χολόν - ΑΕΚ 79-68: Ο εξαιρετικός Ραντλ δεν... έφερε την «άνοιξη»

Ο Τσέισον Ραντλ ήταν «μαγικός» στην Ουγγαρία, ωστόσο η ΑΕΚ ηττήθηκε από την Χάποελ Χολόν (79-68) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, της φάσης των «16» του BCL.

Το... black out της δεύτερης περιόδου στοίχισε στην ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με 79-68 από την Χάποελ Χολόν στην Ουγγαρία, για την 2η αγωνιστική, της φάσης των «16» του BCL.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ηλία Ζούρου στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων», με την ομάδα του 57χρονου τεχνικού να υποχωρεί στο 0-2, την ώρα που οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 1-1.

Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Τσέισον Ραντλ, που πέτυχε 22 πόντους (3/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα) σε 36 (!) λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη, ο Σι Τζέι Χάρις «πλήγωσε» τους φιλοξενούμενους με 19 πόντους, ενώ οι Τζάστιν Σμιθ και Νέτανελ Άρτζι πέτυχαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στην «εκκίνηση», με την «Ένωση» να... ξεφεύγει με τους Τίλμαν και Ραντλ (11-16 στο 4’), αλλά και να φτάνει στο +9 (14-23 με δίποντο του ΜακΡέι) στο 8’. Πάντως, με ένα σερί 7-0, οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν (23-23), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις τρεις εύστοχες βολές του Ραντλ (23-26).

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για την ελληνική ομάδα, αφού οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα γρήγορο 10-0 και πήραν... αέρα 7 πόντων (33-26) στο 12’. Πάντως, η ΑΕΚ δεν κατόρθωσε να βρει τις απαιτούμενες λύσεις και η Χολόν έφτασε στο +10 (40-30 με 2/2 βολές του Ντόουσον στο 16’), με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να οδηγείται στα αποδυτήρια με το -8 (46-38).

Στο ξεκίνημα της «επανάληψης», οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (46-41) με εύστοχο τρίποντο του Νάιτ, όμως δεν κατάφεραν να «πατήσουν» επάνω στο μομέντουμ που είχαν εκείνη τη στιγμή και να πλησιάσουν κι άλλο. Το σύνολο του Αμίτ Σερφ ήλεγξε την κατάσταση και ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με 60-51.

Στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ... έπαιξε τα «ρέστα» της και παρά το γεγονός πως η Χάποελ Χολόν προηγήθηκε με 71-59 στο 35’, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν (71-66 με δίποντο του Νάιτ στο 38’) και «πάλεψαν» για την... επιστροφή. Παρόλα αυτά, με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Σμιθ, οι γηπεδούχοι πήραν... βαθιά «ανάσα» (75-68 στο 39’), με τον ίδιο παίκτη να «τελειώνει» το ματς (78-68) λίγο αργότερα. Εν τέλει, το παιχνίδι έληξε 79-68, με την ΑΕΚ να ηττάται στην Ουγγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 60-51, 79-68.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.