Περιστέρι-Μαρούσι 95-72: Show Ράγκλαντ και... περίπατος!

Με τον Τζο Ράγκλαντ να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση, το Περιστέρι επικράτησε του Αμαρουσίου με 95-72 για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, μετά την επώδυνη μεσοβδόμαδη ήττα από τη Χάποελ. Οι Περιστεριώτες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας σε καλή μέρα -πλην του οργιώδους Ράγκλαντ (19π., 7/7 σουτ, 6 ριμπ., 12 ασ.)- τους Χουγκάζ (19π.), Γουίλιαμς (14π.) και Τόμπσον (12π.). Από πλευράς Αμαρουσίου, ξεχώρισαν Χιλ (20π.) και Ραντούλιτσα (13π., 8 ριμπ.)

Το Περιστέρι πήρε από νωρίς ένα μικρό προβάδισμα (8-2), το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-16).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν παραγωγικοί και διατηρούνταν κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας μάλιστα (36-36) με βολές του Νικολαΐδη. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν στη συνέχεια ένα σερί 6-0, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χουγκάζ, για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-36.

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, με τους σκόρερ του Αμαρουσίου να μην μπορούν να προσφέρουν με την ίδια συνέπεια. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή (63-53) 3 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με βολές του Λοβ.

Οι φιλοξενούμενοι «άδειασαν» στη συνέχεια, με την ομάδα του Σπανούλη να στήνει ένα πάρτι στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, με τη διαφορά να ξεφεύγει και το Πουλιανίτη να διαμορφώνει το τελικό 95-72

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58,95-72