Άρης – Παναθηναϊκός 65-75: Συνεχίζουν... ορεξάτοι και αήττητοι οι «πράσινοι» στο πρωτάθλημα! (video)

Ο Παναθηναϊκός «άλωσε» το Αλεξάνδρειο με απόλυτη επιτυχία κάνοντας το 6/6 στην Basket League απέναντι στον Άρη με 65-75.

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο κατάφερε να φύγει «αλώβητος» από τη Θεσσαλονίκη διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα με ρεκόρ 6-0.

Ο Άρης σημείωσε τη δεύτερη ήττα του στην Basket League καθώς έχει ρεκόρ 5-0 γνωρίζοντας την ήττα από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 65-75.

Μπορεί ο Κώστας Αντετοκούνμπο να μην χρησιμοποιήθηκε στο ματς του Παναθηναϊκού με την Άλμπα πριν από μερικά 24ωρα, όμως ο Τούρκος τεχνικός τον ξεκίνησε κόντρα στον Άρη και η ενέργειά του τον δικαίωσε με τον Έλληνα ψηλός να μετρά 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο (2-9).

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο και τον Κρις Μπάνκστον οι γηπεδούχοι πήραν ώθηση και πέρασαν μπροστά (15-14).

Το προσωπικό 0-5 σερί του Τζέριαν Γκραντ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (22-24), όμως ο Μπάνκστον είπε «όχι» ένα δευτερόλεπτο με επικό κάρφωμα πριν το ημίχρονο δίνοντας προβάδισμα στον Άρη γκρεμίζοντας την αντίπαλη μπασκέτα.

Μετά την ανάπαυλα, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να χτίσει μία διαφορά (39-46) με τον Γκραντ να ξεχωρίζει με 9 πόντους και 10 ασίστ και τον Ματίας Λεσόρ με 14 πόντους. Από τον Άρη, πρωτοστάτης ήταν ο Τολιόπουλος με 15 πόντους .

Ο εξαιρετικός Λούκα Βιλντόζα έδωσε και την… ψυχή του στην άμυνα μετρώντας 7 κλεψίματα σε μόλις 20 λεπτά και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά (44-55).

Ο Γκάλινατ ήταν αυτός που έδωσε… ελπίδα στους Θεσσαλονικείς κατά την τέταρτη περίοδο μειώνοντας στους 4 (55-59), όμως ο Μήτογλου με 5 δικούς του πόντους έφτασε τους «πράσινους» ξανά στο +10 (55-65) οδηγώντας τους στη νίκη στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75