ΠΑΟΚ – Προμηθέας 80-95: Δια χειρός Χέιλ και Ετσενίκε τεράστιο διπλό για τους Πατρινούς! (video)

ΠΑΟΚ –  Προμηθέας 80-95: Δια χειρός Χέιλ και Ετσενίκε τεράστιο διπλό για τους Πατρινούς! (video)
Με... εξωπραγματικό Χάντερ Χέιλ, ο Προμηθέας επικράτησε του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι με 80-95 στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε τον Προμηθέα στο Παλατάκι για την πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μετρώντας 9 σερί πόντους, όσο ο Δικέφαλος του Βορρά παρέμενε στο «0» στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης και συνέχισε με το ίδιο απίθανο τέμπο παίρνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά.

Ο Χέιλ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση οδηγώντας του Πατρινούς σε ένα προβάδισμα ασφαλείας 21 πόντων (28-49) μετρώντας 24 πόντους σε μόλις 13 λεπτά, όσο ο ΠΑΟΚ φαινόταν ανήμπορος να αντιδράσει.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν ένα τρομερό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο τρέχοντας ένα σερί 17- 6 αφήνοντας πίσω την υπεροχή του Προμηθέα μειώνοντας στους 4 (53-57).

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε άμεση απάντηση μέσω του Καμ Ρέινολντς ανακτώντας ξανά τη διψήφια διαφορά (57-72).

Δεν παρατούσε την προσπάθεια ο ΠΑΟΚ που «πάλευε» να μειώσει την διαφορά αλλά ο Προμηθέας δεν άφηνε το προβάδισμά του και πατώντας... γκάζι στα τελευταία λεπτά πήρε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 38-51, 60-72, 80-95