Εφές – Παρτιζάν 81-79: Ντέρμπι στο φινάλε και οι Τούρκοι στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» (video)

Πάτησε «γκάζι» στο φινάλε η Εφές και πήρε τη νίκη (81-79) κόντρα στην Παρτιζάν, στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η Παρτιζάν βρισκόταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στο φινάλε είδε την Αναντολού Εφές να επιστρέφει και να παίρνει τη νίκη με 81-79, στον πρώτο αγώνα για το 5ο τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Έτσι, η τουρκική ομάδα θα είναι εκείνη που θα βρεθεί στον τελικό της Κυριακής (24/09, 20:00), περιμένοντας έναν εκ των Παναθηναϊκού ή Μπάγερν Μονάχου (23/09, 20:00).

Η Παρτιζάν μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει σε διψήφιο προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου (12-23). Η Εφές, όμως, ανέβηκε επιθετικά στη συνέχεια, φτάνοντας ακόμα και στους τέσσερις (28-32 στο 16’), για να πάει στο ημίχρονο σε απόσταση τριών πόντων από την ομάδα του Ομπράντοβιτς (40-43).

Οι Σέρβοι, σαν σε επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου, ξέφυγαν για άλλη μία φορά, εκκινώντας το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού από θέση οδηγού, καθώς βρίσκονταν στο +7 (54-61). Εκεί, η τουρκική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ 34’ (67-64), τρέχοντας ένα σερί 13-3.

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, αλλά η Εφές κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 81-79 και κατ’ επέκταση το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά