Ελλάδα – Ισλανδία 83-75: Πάτησε «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και προκρίθηκε στα προημιτελικά! (video)

Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο με σπασμένα τα… φρένα, η Εθνική Νέων επικράτησε επί της Ισλανδίας με 83-75 και «κλείδωσε» την παρουσία της στις 8 καλύτερες ομάδες του EuroBasket U20 που διεξάγεται στο Ηράκλειο!

Με τον Βαγγέλη Ζούγρη να πραγματοποιεί ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση (17π., 12ρ.), η Εθνική Νέων πήρε το παιχνίδι με την Ισλανδία για τους «16» του EuroBasket U20 και θα συνεχίσει την πορεία της στη διοργάνωση που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης!

Η Ελλάδα επικράτησε με 83-75, έχοντας επίσης σε πολύ καλή μέρα τους Οικονομόπουλο (18π., 6ρ.) και Μαντζούκα (16π., 9ρ.) και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Εκεί, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Τουρκία και Μαυροβούνιο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 24-24. Στα αποδυτήρια οι Ισλανδοί κατάφεραν να μπουν με ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (41-45).

Κατά την επιστροφή στο παρκέ, ωστόσο, τα πάντα ήταν διαφορετικά. Η Εθνική μας πάτησε… γκάζι και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους της, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (65-56). Λίγα πράγματα άλλαξαν μέχρι το φινάλε, με την Ελλάδα να μην χάνει ξανά το προβάδισμα και να παίρνει τελικά τη νίκη και την πρόκριση, επικρατώντας με 83-75.