Μακάμπι – Μονακό 104-69: Ισραηλινό πάρτι και τώρα… τα ρέστα της στο Πριγκιπάτο!

Αν και δεν πατούσε καλά στην αρχή, η Μακάμπι επιβλήθηκε της Μονακό εύκολα με 104-69 , φέρνοντας τη σειρά σε απόλυτη ισορροπία (2-2), με το σπουδαίο Game 5 να διεξάγεται στο Σαλέ Γκαστόν Μεντεσάν.

Σχετικά Άρθρα

Καταιγιστική η Μακάμπι στο «καυτό» Γιαντ Ελιάου,… έλιωσε την Μονακό και μετέφερε τη σειρά στο Πριγκιπάτο, όπου οι δυο ομάδες θα τα δώσουν όλα για μια θέση στο Final-4 της EuroLeague.

Οι Ισραηλινοί πήραν μεγάλη βοήθεια από τον Λορένζο Μπράουν, που δεν έπιασε τα στάνταρ της απόδοσής του στο Game 3. Ο γκαρντ των γηπεδούχων σκόραρε 22 πόντους, ενώ μοίρασε 6 ασίστ και είχε 3 κλεψίματα, μαζεύοντας και την καλύτερη επίδοση στο σύστημα αξιολόγησης, με 25 πόντους.

Το ματς

Όσο δεν βοήθησε στο Game 3, το έκανε από την αρχή κιόλας ο Λορένζο Μπράουν που πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επέβαλε το ρυθμό της και μετέτρεψε το 17-17 στο (σκορ α’ περιόδου) 17-24 με 7-0 σερί.

Η Μακάμπι από την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου μέχρι το 14’ «έτρεξε» ένα απίστευτο σερί 20-0 και μετέτρεψε το 17-24 σε 37-24 σε μόλις 4 λεπτά. Εκεί που φαινόταν ότι οι Ισραηλινοί δε μπορούσαν να σταματήσουν να σκοράρουν, ένα φάουλ οδήγησε τον Μάικ Τζέιμς στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και ο Αμερικανός έβαλε τον πρώτο πόντο των Μονεγάσκων στη δεύτερη περίοδο (37-26, 15’). Η αντίδραση δεν άργησε να έρθει και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 10-0 επιμέρους σκορ, πλησιάζοντας επικίνδυνα τους γηπεδούχους (39-36, 19’).

Η ομάδα του Κάτας διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα, με τους Μπόλντουιν και Κόλσον να παίρνουν τα ηνία του σκοραρίσματος, ενώ η Μονακό προχώρησε σε «τραβηγμένα» σουτ και φαινόταν να μην έχει έμπνευση όταν έφτανε στην τελική προσπάθεια. Μεγάλος εκνευρισμός από τους φιλοξενόμενους, καθώς αποβλήθηκε και ο Σάσα Ομπράντοβιτς με 47.2’’ να απομένουν για το φινάλε της τρίτης περιόδου και τη Μακάμπι να βρίσκεται στο +20 (70-50).

Τα υπόλοιπα… διαδικαστικά λεπτά οι Ισραηλινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και να μετατρέπουν τη νίκη απέναντι στους Μονεγάσκους σε θρίαμβο!

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 30-12, 32-17, 25-16