Euroleague Round 33: Αποχαιρέτησε την πρωτιά η Μπαρτσελόνα, έκλεισε θέση για τα play off η Παρτίζαν

Έχασε την ευκαιρία της πρώτης θέσης στην Euroleague η Μπαρτσελόνα μετά την βαριά ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο με 84-76, ενώ η Παρτίζαν επικράτησε στο Μονακό (84-88) για να κλειδώσει την δική της παρουσία στην 8αδα.

Αρμάνι Μιλάνο – Μπαρτσελόνα 84-76

Η Μπαρτσελόνα που προέρχεται από τις νίκες ενάντια στην Παρτίζαν και Παναθηναϊκό έψαχνε ακόμη μία για να μείνει ζωντανή στη «μάχη» της πρώτης θέσης. Από την άλλη η Αρμάνι που έχει μείνει και επίσημα εκτός play off κοίταξε να προσφέρει θέαμα στους οπαδούς της.

Αν και η Αρμάνι προηγήθηκε με τρίποντο του Νικολό Μέλι, η Μπαρτσελόνα βρήκε τρόπο να ανατρέψει τα δεδομένα με τον Νίκολα Λαπροβίτολα και τον Νίκολα Μίροτιτς (12-16). Η Μπαρτσελόνα απέκτησε ένα πλεονέκτημα 7 πόντων (12-19), αλλά η ομάδα του Μεσίνα βρήκε απάντηση με τους Κάιλ Χάινς και Γιόχανες Βόιγκτμαν που συνδυάστηκαν για 6 πόντους σταματώντας τους φιλοξενούμενους από το να απομακρυνθούν. Περίπου 4’ στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει μετά από ασίστ του Κέβιν Πάνγκος στον Χάινς (25-25). Ένα σερί 3-8 αμέσως (33-34) επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να ξαναβρεθεί μπροστά στο σκορ. Τότε ήταν που έκανε την εμφάνισή του ο Νέιπιερ με τους πρώτους του τρεις πόντους στο ματς δίνοντας ένα σημαντικό «μπουστάρισμα» στην ομάδα του πριν την ανάπαυλα (39-36).

Ο Μπίλι Μπαρόν ήταν αυτός που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο μέρος σε συνδυασμό με τον Νέιπιερ δίνοντας «αέρα» στους γηπεδούχους (47-41). Όλα αυτά ενώ ηη ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα των 4 φάουλ του Λαπροβίτολα. Με τον Κόρι Χίγκινς να προσπαθεί να μαζέψει τα… σπασμένα η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 4 (49-45), όμως δε μπόρεσε να κρατήσει την πίεση χαρίζοντας στην Αρμάνι προβάδισμα 10 πόντων (58-48). Στην τελευταία περίοδο οι Ισπανοί φάνηκαν να υποχωρούν όλο και περισσότερο με την Αρμάνι να κρατάει το μομέντουμ. Η ομάδα του Μεσίνα αποχαιρέτησε με μια μεγάλη νίκη τα φετινά play off σπάζοντας εντελώς το ηθικό της αντίπαλης Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76

ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 8, Πάνγκος 3, Μέλι 11, Μπάρον 12, Νέιπιερ 18, Ρίτσι 10, Χολ, Σιλντς 5, Χάινς 10, Ντατόμε 2, Φόιχτμαν 5

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σάνλι, Βέσελι 9, Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 12, Αμπρίνες 3, Χίγκινς 6, Τόμπι 12, Κούριτς 17, Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 11

Μονακό – Παρτίζαν 84-88

Η Μονακό που έχει εξασφαλίσει την θέση της στα play off της φετινής Euroleague φιλοξένησε την Παρτίζαν η οποία χρειαζόταν μία νίκη για να κλειδώσει κι εκείνη την παρουσία της στην τελική 8άδα.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε ο Μάικ Τζέιμς με έμμεσο τρίποντο δίνοντας το σύνθημα στην ομάδα να ξεκινήσει να «πυροβολλήσει» (10-1). Η Παρτίζαν έιχε «παγώσει» στο παρκέ, ενώ οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν και στα δύο άκρα του γηπέδου. Η Μονακό είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο ματς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Κατά τη δεύτερη περίοδο, η Παρτίζαν πήρε μια «ανάσα» σωτηρίας από τον Αλέξα Αβράμοβιτς που σκόραρε 5 σερί πόντους (22 συνολικά) για το 28-26 και την έφερε και μπροστά στο σκορ (28-31) δείχνοντας πως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν τα παρατάει εύκολα.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε δυναμικά μετά τη διακοπή για το ημίχρονο με 13 πόντους προβάδισμα (38-51).  Η Μονακό έδειξε σημάδια ζωής και μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Τζόρνταν Λόυντ (49-53). Ο Ζακ ΛεΝτέι πήρε την θέση του οδηγού κρατώντας την απόσταση των φιλοξενούμενων (56-62).

Σε θρίλερ εξελίχθηκε το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο «καυτός» Αβράμοβιτς σκόραρε άλλο ένα τρίποντο αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχισε να προσπαθεί και να μην τα παρατάει (68-70). Τότε ήταν που ήρθε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας με τρίποντο από τη γωνία βάζοντας τη Μονακό μπροστά (76-75) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ο Κέβιν Πάντερ με σουτ από τα 6,75 τάραξε τα «νερά» στο Μονακό χαρίζοντας τη νίκη-κλειδί για την 8αδα στην Παρτίζαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 35-42, 56-62, 84-88

ΜΟΝΑΚΟ: Οκόμπο 23, Μπράουν 7, Λόιντ 10, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 11, Μοτιεγοιύνας 10, Ουαταρά 3, Χολ 10, Τζέιμς 10

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: ΛεΝτέι 22, Αβράμοβιτς 22, Πάντερ 8, Σμάιλαγκιτς 12, Έξουμ 2, Νάναλι 12, Λεσόρ 4, Μαντάρ