Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 87-79: Πρωτιά και αντίπαλος περνάνε από το ΣΕΦ! (video)

Ο Ολυμπιακός «λύγισε» και από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, παρά το καλό του ξεκίνημα στο παιχνίδι και ηττήθηκε με 87-79. Ανοιχτή παραμένει η πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της EuroLeague, με τους «ερυθρόλευκους» να χρειάζονται νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Μπασκόνια στο ΣΕΦ.

Δεν του πάει το Βελιγράδι του Ολυμπιακού. Αν και οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο, όντες τρομερά εύστοχοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. «Πλήρωσαν» πολύ ακριβά το… μπλακ-άουτ στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου και ηττήθηκαν τελικά με 87-79 από τον Ερυθρό Αστέρα για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να βρουν «αντίδοτο» απέναντι στους Καμπάτσο (20π., 8ασ.) και Χόλαντ (17π.), ενώ τα αρκετά λάθη που πραγματοποίησαν (19), δυσκόλεψαν πολύ την υπόθεση νίκη.

Έτσι, η πρώτη θέση παραμένει ανοιχτή και θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στο ΣΕΦ απέναντι στη Μπασκόνια, όπου οι Πειραιώτες θα μάθουν και τον αντίπαλό τους στα play-offs.

Το ματς

Οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, θέλοντας να αφήσουν πίσω τους οριστικά την κακή εμφάνιση στην τελευταία τους επίσκεψη στο Βελιγράδι, απέναντι στην Παρτιζάν. Με οδηγό τον Σάσα Βεζένκοφ των εννέα πόντων στα πρώτα έξι λεπτά, έφτασαν σε προβάδισμα επτά πόντων (13-20).

Διάφορα που έφτασε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (17-28 στο 8’), με τον Ολυμπιακό να είναι καταιγιστικός πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., σε αντίθεση με τα τελευταία του παιχνίδια, έχοντας 6/8 τρίποντα.

Η αντίδραση του Ερυθρού ήρθε στο τελευταίο 1,5 λεπτό της πρώτης περιόδου. Με ένα σερί 7-0, μετέτρεψε το 19-30 σε 26-30, για να φτάσει ακόμα και σε απόσταση ενός καλαθιού στο 12’ (30-32). Μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε το κακό επιθετικό διάστημα των «ερυθρολεύκων» και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (41-39) με 2’36’’ για το ημίχρονο.

Υπήρξε, όμως, απάντηση από την πλευρά των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα, που απέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα χάρη στο τρίποντο του Ουόκαπ (43-44 στο 19’) και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 47-45, με τον ΜακΚίσικ να προλαβαίνει το χρονόμετρο με λέι-απ στην τελευταία επίθεση.

Με την επιστροφή στο παρκέ, ο Ολυμπιακός έπαθε… μπλακ-άουτ! Παρέμεινε χωρίς πόντο για 4,5 λεπτά και είδε τους Σέρβους να ξεφεύγουν στο +6 (54-48 στο 25’). Πετρούσεφ και Καμπάτσο συνέχιζαν να βάζουν δύσκολα στους Πειραιώτες, οδηγώντας τον Ερυθρό ακόμα και στο +9 (63-54), για να μπει στο τελευταία δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (65-59).

Ένα τρίποντο του Βεζένκοφ και ένα μακρινό σουτ του ΜακΚίσικ μείωσαν στους 4 (68-64 στο 31’), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμεναν σταθερά μπροστά, αποκτώντας απόσταση εννέα πόντων (80-71) με έξι λεπτά για το φινάλε.

Μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αλλάξει και πολλά πράγματα και έτσι ηττήθηκε τελικά με 87-79. Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελευταία του νίκη στο Βελιγράδι, εντοπίζεται πίσω στον Δεκέμβριο του 2020, όταν και είχε επικρατήσει του Ερυθρού με 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79