EuroLeague Round 25: Παραμένει σε τροχιά 8άδας η Μακάμπι - 13 λεπτά άντεξε η Ζάλγκιρις

Η Μακάμπι δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε τη Μπάγερν Μονάχου και έχει ακόμα… σφυγμό, καθώς ανέβηκε στο 13-12 και βρίσκεται μια… ανάσα από την οκτάδα της EuroLeague. - Η Ρεάλ Μαδρίτης «πάτησε» την Ζαλγκίρις, η οποία κατάφερε να είναι ανταγωνιστική για ένα μόλις δεκάλεπτο, νίκη 4άδας η Φενέρ.

Όσα έγιναν στην πρώτη μέρα της 25ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Μακάμπι – Μπάγερν 90-82

Μακάμπι και Μπάγερν αναμετρήθηκαν στο Ισραήλ με το διακύβευμα να είναι μεγάλο για τους γηπεδούχους, που… κυνηγάνε την οκτάδα. Οι δυο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι» στο πρώτο ημίχρονο, με τους Βαυαρούς να έχουν… ελαφρώς το πάνω χέρι, καθώς με ένα 8-0 επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ξέφυγαν στο σκορ με +9 (28-37, στο 16’).

Η Μπάγερν συνέχισε να έχει το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Ισραηλινούς να «ξυπνάνε» στο τέλος, με τον αρχισκόρερ τους, Λορέντζο Μπράουν. Ο «νατουραλιζέ» Ισπανός πέτυχε 9 πόντους στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και με 7-0 σερί μέσα σε 1.5 λεπτό πέρασε μπροστά την ομάδα του (68-67, 32’). Η Μπάγερν αντέδρασε όμως η Μακάμπι ήταν ιδιαίτερα εύστοχη και -εν τέλει- δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, που την ανέβασε στο 13-12, ρεκόρ που την κρατάει σε τροχιά οκτάδας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 27, Μπάλντουιν 15, Μάρτιν 8, Μένκο, Σόρκιν 8, Ντιμπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ 5, Μπράιμο 2, Νίμπο 2, Κόλσον 15

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 7, Γουόλντεν 19, Σίλι 3, Γουίνστον 10, Γκιφάι 11, Χάντερ 6, Μπόνγκα 1, Όμπστ 14, Τσίπσερ 3, Βίμπερτ 2, Γκιλέσπι 6

Ρεάλ - Ζαλγκίρις 96-69

Σε τροχιά κορυφής παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έφτασε τον Ολυμπιακό στο 17-7 και περιμένει «διακαώς» γκέλα του στην Βαλένθια την Παρασκευή (24/2).

Τι κι αν η Ρεάλ ήταν κακή από τα 6.75 (7/18); Είχε τον Ταβάρες σε εξαιρετική μέρα, σχεδόν χωρίς αντίπαλο στη ρακέτα, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Γουίλιαμς – Γκος, Ντεκ και Μούσα.

Η Ζαλγκίρις «το πάλεψε» για 13 λεπτά, όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τη «Βασίλισσα», καθώς ο Μπραζντέικις το προσπαθούσε μόνος του και η ομάδα του Κάουνας υποχώρησε στο 13-12.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 12, Κοζέρ, Φερνάντεθ 5, Χεζόνια 4, Ροντρίγκεθ 4, Ντεκ 12, Πουαριέ 11, Κορνελί 9, Ταβάρες 16

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 8, Γκιεντράιτις 2, Λεκαβίτσιους 8 , Χέιζ 4, Σμιτς 7, Μπιρούτις 5, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 16, Πολονάρα 2, Ντίμσα 6, Μπουτκεβίτσιους 8, Ουλάνοβας 3

Παρτιζάν - Φενέρμπαχτσε 94-97

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 15-9, έχοντας παίξει 24 αγώνες στη διοργάνωση, την ώρα που οι «ασπρόμαυροι» υποχώρησαν στο 13-12, με το πέρας 25 αγωνιστικών.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς (25π, 7ασ), ο Νταϊσόν Πιερ (21π, 6ρ) και οι καθοριστικοί Σκότι Ουίλμπεκιν (15π) και Τζόναθαν Μότλεϊ (14π, 4ρ) έκαναν τη διαφορά για την Φενέρ και την οδήγησαν στη νίκη μέσα στο Βελιγράδι.

Ο Νικ Καλάθης στα 17 λεπτά που έμεινε στο παρκέ μέτρησε 3 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέβιν Πάντερ μέτρησε 25 πόντους, όμως αποβλήθηκε με 5 φάουλ, με τους Ματίας Λεσόρ (15π, 11ρ) και Ντάντε Έξουμ (15π) να ξεχωρίζουν.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην αναμέτρηση έχοντας 7 πόντους (3/7 σουτ, 1/1 βολή), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.