Μιλάνο – Παναθηναϊκός 78-76: Πάλεψε αν και μισός, αλλά χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα! (video)

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στην Ιταλία μέχρι το φινάλε, αλλά οι δύο εύστοχες βολές του Μέλι στο τέλος τον πλήγωσαν και έτσι ηττήθηκε τελικά από την Αρμάνι Μιλάνο (78-76), παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Ντέρικ Ουίλιαμς.

Ο Παναθηναϊκός πήγε… λαβωμένος στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο, με πολλούς παίκτες του να απουσιάζουν, παρ’ όλα αυτά έδωσε μία πραγματική… μάχη, έστω και αν η κατάληξη δεν ήταν η επιθυμητή. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 78-76 από την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα για την 25η αγωνιστική της EuroLeague και είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 8-17. Ο Λι έβαλε μεγάλο τρίποντο στα 1’06’’ για την ισοφάριση (76-76), ωστόσο ο Μέλι ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών στη συνέχεια, με τον Μπέικον να αστοχεί στο σουτ που θα μπορούσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Ο Ντέρικ Ουίλιαμς (21π.) ήταν ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναθηναϊκό, αλλά δεν ήταν αρκετός για να την οδηγήσει στη νίκη.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι (6π., 2ρ.), γεγονός που του επέτρεψε να αποκτήσει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (8-13) στο 6ο λεπτό. To Μιλάνο κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά, όμως οι «πράσινοι» έχοντας το απόλυτο στα δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (8/8), παρέμειναν μπροστά (20-21 στο 10’).

Οι Ιταλοί τότε πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα σερί 12-2 από το 13’ έως το 15’, βρέθηκαν στο +8 μετατρέποντας το 24-26 σε 36-28. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς βρήκε δύο διαδοχικές φορές στόχο έξω από τη γραμμή των 6,75 και μείωσε στο καλάθι (36-34) με 4’26’’ για το ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι οι παίκτες του «τριφυλλιού» (των πολλών απουσιών) είχαν αρχίσει να δείχνουν σημάδια κόπωσης, βρήκαν και πάλι απάντηση όταν η Αρμάνι προηγήθηκε με 6 (40-34 στο 18’), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-39.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη πέρασαν και πάλι μπροστά μετά από αρκετή ώρα ύστερα από το κάρφωμα το Μπέικον (44-45 στο 23’), όμως με τον Παπαγιάννη να φτάνει τα τρία φάουλ (όλα επιθετικά) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, όντας ο μοναδικός διαθέσιμος σέντερ της ομάδας, τα πράγματα ήταν δύσκολα.

O Νέιπιερ με οκτώ πόντους σε αυτήν την περίοδο, οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν στους οκτώ 2’08’’ πριν την ολοκλήρωσή της (61-53), αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα ώστε να παραμείνει κοντά στην έναρξη του τελευταίου μέρους (64-60), χάρη στα κρίσιμα καλάθια των Ματ Τόμας και Νέιτ Ουόλτερς.

Εκεί, οι «πράσινοι» συνεχίζοντας την κατάθεση… ψυχής που έκαναν, μείωσαν στο καλάθι στα 6’13’’ (70-68), εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο το αντιαθλητικό του Μήτρου-Λονγκ στον Ουίλιαμς, σημειώνοντας ο ίδιος 4 πόντους σε αυτή τη φάση.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήγε στο +6 στα 3’16’’, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τα παρατούσε με τίποτα και ισοφάρισες σε 76-76 με τεράστιο τρίποντο του Πάρις Λι. Ο Παπαγιάννης, όμως, υπέπεσε στα 11’’ στο πέμπτο του προσωπικό φάουλ, ο Μέλι ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών και σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Μπέικον στο φινάλε, το Μιλάνο έφτασε τελικά στη νίκη με 78-76.