ΑΕΚ – Λαύριο 81-95: Νίκη ανάσα για τους ουραγούς, έβαλε φωτιά στην 4αδα! (video)

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη σεζόν θυμίζοντας το Λαύριο που έφτασε στους τελικούς το 2020-21 πανηγύρισε η ομάδα του Σερέλη κόντρα σε μία «απούσα» ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους για λογαριασμό της «Βασίλισσας» αλλά το Λαύριο βρήκε απαντήσεις με τον Φλάγκ και κατάφερε να περάσει και μπροστά στο τέλος της 1ης περιόδου με 20-23.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ζυγαριά να γέρνει ξεκάθαρα προς το Λαύριο που έφερε το ματς στα μέτρα του και είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, ώστε στο τέλος του πρώτου μέρους να προηγείται δίκαια με 6 πόντους (36-42). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Κουζέλογλου που με 3 συνεχόμενα τρίποντα ταλαιπώρησε την άμυνα της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με την ευστοχία των Κόουλ και Φλαγκ από τα 6,75 άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στο +17 (36-53) με την ΑΕΚ να μένει για 3 λεπτά άποντη!

Το Λαύριο κράτησε το προβάδισμα χωρίς να αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες από την Ένωση αφού αντέδρασε ψύχραιμα στις δύο φορές που οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 (48-56) και στους 9 (58-67) πόντους με σκόρερ τον έμπειρο Ζάρα και τον Κολοβέρο να βοηθάει σε κρίσιμα σημεία. Κάπως έτσι η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (67-89) στο 37ο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95