EuroLeague Round 23: Έμεινε κοντά στην κορυφή με το... ζόρι η Μπάρτσα - Μεγάλο «διπλό» της Μακάμπι που έπιασε τη Βαλένθια στη βαθμολογία, συνεχίζει να παλεύει η Αρμάνι

Η Μπάγερν έβαλε δύσκολα στη Μπαρτσελόνα όμως οι Καταλανοί πήραν το ματς στο τέλος χάρις στην ευστοχία του Χίγκινς και στην καλή άμυνα της τελευταίας φάσης. - Μεγάλο διπλό της Μακάμπι με συγκλονιστική 3η περίοδο και ήρωα Μπόλντγουιν, είναι ακόμα... ζωντανή η Αρμάνι.

Αναλυτικά οι λεπτομέρειες των αγώνων που άνοιξαν την αυλαία της δεύτερης αγωνιστικής της διαβολοβδομάδας της Euroleague.

Μπαρτσελόνα - Μπάγερν 72-70
b8f88682-57b9-4cc4-aa94-c54410081334.webp

Δύο διαφορετικά… ματς έγιναν στο πρώτο ημίχρονο του ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κυριαρχούσε και επέβαλε το ρυθμό της και στο τελευταίο πεντάλεπτο «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 11-4 για να βρεθεί στο +7 (21-14). Η Μπάγερν όμως παρόλο που η ομάδα τους Γιασικεβίτσιους ήταν σταθερά μπροστά σε όλο το ημίχρονο, κατάφερε στο 19’ να ολοκληρώσει ένα δικό της 6-0 σερί και να μειώσει στον πόντο (33-34).

Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου οι Βαυαροί έμειναν κοντά (51-47) όμως στο τέλος οι «μπλαουγκράνα»… πάτησαν γκάζι. Με Αμπρίνες και Βέσελι η Μπάρτσα άνοιξε τη ψαλίδα. Οι Βαυαροί μείωσαν και το ματς κρίθηκε στο τέλος όπου ο Χίγκινς έκανε το 72-20, 21’’ πριν το τέλος και ο Γιάραμαζ αστόχησε σε τρίποντο, με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να πάρουν τη νίκη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 3, Σανλί 10, Βέσελι 10, Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 7, Χίγκινς 9, Γιοκουμπάιτις 7, Μίροτιτς 12

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Γουάιλερ-Μπαμπ 15, Γουόλντεν 9, Σίλι 2, Γουίνστον 4, Γκιφάι 4, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12, Τσίπσερ, Βίμπεργκ 9, Ρούμπιτ 10, Γκιλέσπι 3

Βαλένθια - Μακάμπι 93-93
66cab2e4-b749-4fec-a332-4caad1e02e6c.webp

Η Βαλένθια είχε τον έλεγχο του ρυθμού σε όλο το πρώτο ημίχρονο και με καλά σουτ από τα 6.75 (4/11) και καλές άμυνες πήγε στα αποδυτήρια με +4 (28-24). Η Μακάμπι μπήκε «φορτσάτη» στο δεύτερο ημίχρονο και πυρπόλησε το καλάθι της Βαλένθια, κάνοντας ένα σερί 24-8 μέσα σε μόλις 6 λεπτά! Αυτή η εξέλιξη διαμόρφωσε το 63-69 στο 23’! Οι «νυχτερίδες» ωστόσο, μετά το πρώτο… σοκ, αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (78-79) πριν το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Το βάρος των κρίσιμων σουτ έπεσε πάνω στον Μπόλντγουιν ο οποίος ανταπεξήλθε με αποτέλεσμα η ομάδα του να… αποδράσει από την Ισπανία.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Χάρπερ 20, Κλαβέρ 3, Πουέρτο 5, Πρέπελιτς 15, Πραντίγια 13, Γουέμπ, Τζόουνς 13, Ράντεμπο 11, Έβανς 3, Αλεξάντερ 6, Ριβέρο 4

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Άνταμς 5, Μπάλντουιν 19, Μάρτιν 10, Μένκο 2, Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο 17, Χίλιαρντ, Μπράιμο 5, Νίμπο 9, Ζιβ 4, Κόλσον 17

Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 74-68
16859e4a-6f60-4bf8-b670-2f25e659cf79.webp

Αρμάνι και Ερυθρός Αστέρας δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ, ενώ το πιο εντυπωσιακό στο γήπεδο ήταν η… κερκίδα που δημιούργησαν αμφότεροι οι οπαδοί. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με 74-68 του Ερυθρού Αστέρα για την 23η αγωνιστική, με τον Μπίλι Μπάρον να ξεχωρίζει στο σκοράρισμα. Κατώτερος των προσδοκιών ο Βιλντόσα καθώς ο Μπεν Μπεντίλ το… πάλευε μόνος του απέναντι στους Ιταλούς, ενώ χαμηλές… πτήσεις έκαναν και οι Νέντοβιτς και Πετρούσεφ (4 και 9 πόντους αντίστοιχα). Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Παρτιζάν στο Χάλα Πιονίρ, ψάχνει τα… πατήματά της, ενώ σίγουρα έχει επηρεαστεί από την υπόθεση Καμπάτσο.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Ντέιβις 10, Λουγουαγού-Καμπαρό 8, Τονούτ 3, Μέλι 4, Μπάρον 15, Νέιπιερ 5, Ρίτσι, Χολ 14, Χάινς 8, Φόγκτμαν 7

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Βιλντόσα 11, Λαζάρεβιτς 1, Μίτροβιτς 7, Λάζιτς, Ντόμπριτς 7, Ίλιτς 5, Νέντοβιτς 4, Μάρκοβιτς 3, Κούζμιτς 4, Πετρούσεβ 9, Μπέντιλ 17