Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 88-69: Υποτάχθηκε... άνευ όρων στην πρωταθλήτρια Ευρώπης (video)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές και γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα του (88-69), πέφτοντας στο 6-9, με τους Τούρκους να ανεβαίνουν στο 8-7 μετά την 15η αγωνιστική της EuroLeague
Οι «πράσινοι» έπαιξαν κακό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έμειναν από νωρίς πολύ πίσω στο σκορ και οι εκλάμψεις από Μπέικον και Ντέρικ Ουίλιαμς δεν ήταν αρκετές για να τους κάνουν ανταγωνιστικούς, με τον τελικό νικητή να κρίνεται από πολύ νωρίς... 4η συνεχόμενη ήττα για τον Παναθηναϊκό στην έδρα της Εφές, η οποία είχε σε εκπληκτική κατάσταση τους Μίτσιτς (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Ουίλ Κλάιμπερν (23 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οι οποίοι πέτυχαν μαζί 42 πόντους. Αν συνυπολογίσει κανείς το εξαιρετικό ποσοστό της πρωταθλήτριας Ευρώπης πίσω από τα 6,75 (46,7% με 14/30) και τις απουσίες του Παναθηναϊκού, τότε ήταν σχεδόν απίθανο το «τριφύλλι» να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη στην εν λόγω αναμέτρηση...

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και με τον ηγέτη τους, Βασίλιε Μίτσιτς να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκαν από νωρίς με +5 (9-4 στο 5'). Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να παίξει με τον Παπαγιάννη στο «ζωγραφιστό» και εν μέρει τα κατάφερε, μειώνοντας σε 11-10, όμως η Εφές άρχισε να... ζεστένεται και με μακρινά σουτ από Μπομπουά και Κλάιμπερν έτρεξε σερί 10-0 για το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα στο παιχνίδι.
Στη συνέχεια ο Γκριγκόνις που επέστρεψε από τον τραυματισμό του, βρήκε στόχο πίσω από τα 6,75 για να μειώσει στους 7 (23-16 στο 13'), όμως οι γηπεδούχοι με νέο σερί 9-0 και τον Κλάιμπερν να παίρνει... φωτιά με 3/4 τρίποντα, εκτόξευσαν τη διαφορά σε επίπεδα double score (32-16 στο 15'). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, χάρη σε ένα επιθετικό ξέσπασμα του Ντέρικ Ουίλιαμς, που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, αλλά αυτή ήταν η βραδιά του Κλάιμπερν που έφτασε τους 15 πριν καν συμπληρωθεί το ημίχρονο, με τη διαφορά να αγγίζει τους 20 πόντους (42-23 στο 20')...

Λίγο πριν το ημίχρονο τραυματίστηκε ο Νέιτ Ουόλτερς που αποχώρησε κουτσαίνοντας από το παρκέ, αν και στη συνέχεια επέστρεψε δείχνοντας να μην έχει κάτι σοβαρό. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τον κόουτς Ράντονιτς να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και τον Ντουέιν Μπέικον να φτάνει τους 20 πόντους, αλλά με μέτρια ποσοστά. Το -12 ήταν η πιο «κοντινή» απόσταση που μπόρεσε να φτάσει ο Παναθηναϊκός, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου (42-30), όμως οι Τούρκοι με σερί 6-0 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά κοντά στα επίπεδα των 20 πόντων (64-45 στο 29') και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έκαναν μια τελευταία, απέλπιδα προσπάθεια να πλησιάσουν, μειώνοντας στους 13 με συνεχόμενα τρίποντα από Μπέικον και Λι (79-66 στο 36'), αλλά η Εφές πάτησε ξανά το «γκάζι» και με σερί 9-0... εξαφανίστηκε στο +22, με το ματς να τελειώνει και την ομάδα του Αταμάν να επιστρέφει στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42,26, 67-48, 88-69