ΠΑΟΚ – Προμηθέας Πατρών 97-92: Κυρίαρχος στη Θεσσαλονίκη και 3η θέση! (video)

Χάρη στην εκπληκτική τέταρτη περίοδο που πραγματοποίησε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, όπου σημείωσε 30 πόντους, έφτασε στην τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 97-92 και σκαρφάλωσε στην 3η θέση του πρωταθλήματος.

Τέταρτη νίκη για τον ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα, που επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα Πατρών με 97-92 για την 6η αγωνιστική της Basket League. Ανέβηκε έτσι και πάλι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας το Περιστέρι. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «δικέφαλο του βορρά» ο Ζαλίν Ράιλι, που σημείωσε 21 πόντους, ενώ σπουδαία εμφάνιση για την ομάδα της Πάτρας πραγματοποίησε ο Κουλμπόκα, ο οποίος έφτασε τους 22 πόντους.

Κυρίαρχος ήταν ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενος τα 4/4 τρίποντα που είχε στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κατάφερε να πάρει «αέρα» επτά πόντων στο τέλος του, επικρατώντας με 23-30.

Έως και το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ «ψαλίδισε» τη διαφορά, φέρνοντάς την έως την ελάχιστη τιμή της και «τρέχοντας» ένα επιμέρους 23-17 στη δεύτερη περίοδο, πήγε στην ανάπαυλα όντας πίσω στο σκορ με 46-47.

Με την επανέναρξη της αναμέτρησης, αν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 57-55 με 6’21’’ να απομένουν, στο τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε και πάλι το προβάδισμα με 67-70.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και με 5’ να απομένουν ο «δικέφαλος του βορρά» είχε προβάδισμα δύο πόντων, νικώντας με 80-78. Μάλιστα, διεύρυνε τη διαφορά περαιτέρω, φτάνοντας στο +11 με 2’14’’ να απομένουν για τη λήξη, σκορ που δεν κατάφεραν να ανατρέψουν οι φιλοξενούμενοι, δεχόμενοι την ήττα στο τέλος με 97-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92