Euroleague Day 8: Ο Οκόμπο «ντύθηκε» Τζέιμς για τη Μονακό, δεν έφτανε ο... Μήτρου Λονγκ για την Αρμάνι!

Πράξη 2η για την 8η αγωνιστική της EuroLeague, με την Μονακό (6-2) να επιστρέφει στις νίκες και τη 2η θέση αφού χάρη στην ηγετική εμφάνιση του Έλι Οκόμπο πήρε το ντέρμπι με την Μπασκόνια (4-4), την ώρα που η Αρμάνι (3-5) των πολλών απουσιών δέχτηκε την 3η συνεχόμενη ήττα της από την πολύ ανεβασμένη Ζαλγκίρις (5-3)... Νίκη με ανατροπή για την Παρτιζάν (4-4) του Ομπράντοβιτς, επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-4) που εκτός έδρας... παραπαίει.

Μονακό - Μπασκόνια 79-74

Οι Μονεγάσκοι αν και δυσκολεύτηκαν και είδαν τον ηγέτη τους Μάικ Τζέιμς να είναι αρκετά άστοχος με 3/10 σουτ, κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν επί της Μπασκόνια και να ανέβουν στο 6-2 μαζί με τον Ολυμπιακό, αφήνοντας τους Βάσκους στο 4-4. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, στη συνέχεια είδαν την Μπασκόνια να παίρνει το προβάδισμα με 10-0 σερί, όμως με πρωταγωνιστή τον Ουατάρα έτρεξαν δικό τους σερί 11-0, για το +7 (43-36 στο 18’).

Το ματς ήταν ντέρμπι και στο 2ο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ακόμα και με +8 στην 3η περίοδο, έχοντας τον Χένρι (17 πόντοι, 7 ασίστ) σε εξαιρετικό βράδυ, ο οποίος κάλυψε και την αστοχία του Χάουαρντ. Η Μονακό ήταν πίσω στο σκορ μέχρι και 3,5 λεπτά πριν το τέλος (68-71 στο 36'), όμως σε εκείνο το σημείο ο Έλι Οκόμπο πήρε το... όπλο του περυχαίνοντας 7 σερί πόντους και χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-45, 58-63, 79-74

Μονακό: Μπράουν 2, Οκόμπο 22, Λόιντ 12, Ντιαλό 4, Μοερμάν 2, Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά 9, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 10

Μπασκόνια: Χάουαρντ 3, Ραιέστε, Χένρι 17, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεζ 12, Τόμπσον 13, Κοτσάρ 11, Κοστέλο 12, Κούρουκς

Ζαλγκίρις Κάουνας - Αρμάνι Μιλάνο 71-62

Παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Ναζ Μήτρου-Λονγκ, με τον ομογενή γκαρντ στο 2ο ημίχρονο να πετυχαίνει τους 19 από τους 38 πόντους της ομάδας του, η Αρμάνι των πολλών προβλημάτων γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα της στη διογάνωση. Ο 'Ετορε Μεσίνα κατέβασε 12αδα χωρίς τους τραυματίες Μπάρον, Ντατόμε, Σιλντς και Τονούτ, με την Ζαλγκίρις να είναι καλύτερη από την αρχή ως το τέλος και να φτάνει δίκαια στη νίκη, κερδίζοντας μετά την Μπαρτσελόνα, ακόμη ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης και φτάνοντας τις 3 συνεχόμενες νίκες! Κορυφαίος για τους Λιθουανούς ο Κίναν Έβανς με 23 πόντους, ο οποίος βγήκε μπροστά όποτε η ομάδα του χρειαζόταν την έξτρα ώθηση και έφτασε στην νίκη διατηρώντας το προβάδισμα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και χωρίς ουσιαστικά να απειληθεί από τους Ιταλούς.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-24, 49-39, 71-62

Ζαλγκίρις Κάουνας: Έβανς 23, Λεκάβιτσιους 6, Χέις, Σμιτς 10, Μπιρούτις 8, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 7, Ντίμσα, Κάβανο 5, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλάνοβας 5

Αρμάνι Μιλάνο: Ντέιβις 2, Τόμας 6, Μήτρου-Λονγκ 19, Πάνγκος 11, Μέλι 3, Ρίτσι, Χολ 8, Μπαλντάσο, Αλβίτι 5, Χάινς 2, Φόιχτμαν 6

Παρτιζάν - Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-88

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνεχίζει να εκμεταλλέυεται την έδρα της και με μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο πήρε τη νίκη επί της Μακάμπι που γνώρισε την 3η σερί ήττα εκτός Ισραήλ. Η «ομάδα του λαού» ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, φτάνοντας ακόμη και στο +7 (44-37), όμως η Παρτιζάν έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους ΛεΝτέι και Έξουμ οι οποίοι πέτυχαν από 21 πόντους έκαστος, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην 4η περίοδο. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους 12-4 πήραν ισχυρό προβάδισμα (79-72) στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου και το κράτησαν μέχρι το φινάλε για να ανέβουν στο 4-4 και να «πιάσουν» τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-50, 69-68, 96-88

Παρτιζάν: ΛεΝτέι 21, Πάντερ 13, Σμάιλαγκιτς 9, Παπαπέτρου, Έξουμ 21, Νάναλι 6, Λεσόρ 16, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 8

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Άνταμς, Μπράουν 8, Μπάλντγουιν 21, Μάρτιν, Σόρκιν 10, ΝτιΜπαρτολομέο, Χίλιαρντ 14, Κοέν, Πόιθρες 18, Νίμπο, Κόλσον 17

Δείτε την βαθμολογία της EuroLeague ΕΔΩ.