Ατομερόμου – Ολυμπιακός 78-69: Εκ νέου ήττα για τις ερυθρόλευκες

Ούτε αυτή τη φορά κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες ηττήθηκαν από την Ατομερόμου με 78-69 για την 4η αγωνιστική της Euroleague Women.

Άλλο ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός δεν καταφέρνει να σημειώσει την πρώτη του νίκη στη φετινή Euroleague Women. Παρά την καλή εμφάνιση στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταδικαστικό για τις «ερυθρόλευκες», που δεν κατάφεραν να «κάμψουν» την αντίσταση της Ατομερόμου στην Ουγγαρία, με αποτέλεσμα τελικά να ηττηθούν με 78-69.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν αρκετά νωθρά στον αγώνα, με αποτέλεσμα να βρεθούν αρκετούς πόντους πίσω από πολύ νωρίς. Ένα σερί 8-0 από το 4’ έως το 6’ της πρώτης περιόδου, έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων στις γηπεδούχες, που έκαναν το σκορ από 8-6, 16-8. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ουγγρική ομάδα να προηγείται με 18-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτριες του Ολυμπιακού παρουσίασαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Κάνοντας μάλιστα ένα σερί 8-0 από το 6’40’’ έως το 4’01’’, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, αφού γύρισαν το 22-15, σε 22-23. Το ημίχρονο βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 29-33.

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού. Έτσι, διατηρώντας τακτικά την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι, διατήρησε το προβάδισμά της, πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο ούσα μπροστά με σκορ 48-49.

Εκεί, όμως, τα πράγματα δεν πήγαν καλά για τον Ολυμπιακό. Η Ατομερόμου ήταν εξαιρετική στην επίθεση, σημειώνοντας συνολικά 30 πόντους και κάπως έτσι έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 29-33, 48-49, 78-69