ΠΑΟΚ - Ιωνικός 82-78: Τρίτη σερί νίκη με τα... χέρια του Χαντς

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Πυλαία (82-78) απέναντι στον αξίομαχο Ιωνικό, πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ακόμη μία νίκη για τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε μία αναμέτρηση την οποία έδειχνε να ελέγχει, αλλά είδε τον Ιωνικό να την μετατρέπει σε ντέρμπι. Κορυφαίος του παίκτης ο Χαντς των 25 πόντων, ενώ στην αντίπερα όχθη ο απίστευτος Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 30, σημειώνοντας νταμπλ - νταμπλ με 11 ριμπάουντ.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες σου πρώτο δεκάλεπτο, με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει 6π. από το ξεκίνημα, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα δύο πόντων (7-9, 04'27''). Ακολούθησε αντίδραση του ΠΑΟΚ και προβάδισμα με τρίποντο του Χαντς, το οποίο απαντήθηκε στην αμέσως επόμενη επίθεση από τον Χόκινς (12-12, 02'46''). Ακολούθησε μίνι ξέσπασμα των γηπεδούχων και διαδοχικοί πόντοι από τους Χριστίδη και Ντάρκο Κέλι, ώστε οι παίκτες του Λυκογιάννη να αποκτήσουν την μέχρι εκείνο το σημείο μεγαλύτερη διαφορά (+4).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ιωνικός ισοφάρισε γρήγορα (16-16, 09'18''), ενώ μετέπειτα κατόρθωσε να προηγηθεί με τον Λείσι (18-19, 07'27''). Σε εκείνο το σημείο γύρισε ο διακόπτης. Διαδοχικά τρίποντα των Μαργαρίτη και Σαλουστρού έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων, προβάδισμα που έφτασε ακόμη και στο +11 (τρίποντο Τσιακμάς, 01'26''). Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει 39-32, με τον Μαυροκεφαλίδη να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του ημίχρονο (00'38'').

Εν συνεχεία, οι παίκτες του Κώστα Μέξα πάλεψαν και κράτησαν την διαφορά σε φυσιολογικά πλαίσια για 06'30''. Από εκεί και έπειτα πέντε διαδοχικοί πόντοι τοι Χαντς εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (02'34''), ενώ η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Σλαφτσάκη να γράφει το 63-47, αφήνοντας στους φιλοξενούμενους ελάχιστα περιθώρια αντίδρασης.

Κι όμως οι φιλοξενούμενοι  έβγαλαν πυγμή, καθώς με την έναρξη της τελευταίας περιόδου έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 9-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Μπέμπη (07'23''), διαμορφώνοντας το σκορ σε 65-59. Δύο λεπτά αργότερα η διαφορά μειώθηκε ακόμη περισσότερο, όταν με τρίποντο του Μάντζαρη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι (65-62). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση, έτρεξε ένα μίνι 6-0 και έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη. Ο Σαλούστρος με δίποντο (04'03'') ανέβασε τον προβάδισμα στο +9. Δύο διαδοχικά εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ. έδωσαν διαφορετική τροπή στο παιχνίδι, με τον Μαυροκεφαλίδη να διαμορφώνει το 76-73 (00'46') πριν την λήξη. Ακολούθησαν 4 π. του Χαντς που διεύρυναν ξανά το προβάδισμα στο +6, αλλά ήρθε απάντηση από τον Χόκινς με σουτ τριών πόντων. Ωστόσο οι τελευταίες άμυνες του Ιωνικού δεν βγήκαν, ο Ράιλι ευστόχησε σε δύο βολές (00'13'') και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με σκορ 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 64-47, 82-78