Χαραλαμπόπουλος - Αγραβάνης σημειώσατε... διπλό σε ματσάρα!

Η Νάπολι του Δημήτρη Αγραβάνη έκαμψε στα σημεία (99-97) την αντίσταση της Πέζαρο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου σε μια ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση. Εξαιρετικός ο πρώην φόργουοντ του Προμηθέα με 19 πόντους μεταξύ των οποίων ένα ζευγάρι εύστοχων κρίσιμων βολών στο φινάλε
Η ελληνική μονομαχία του ιταλικού πρωταθλήματος είχε νικητή και πρωταγωνιστή. Μόνο που στην περίπτωση του συγκλονιστικού αγώνα της Πέζαρο με την Νάπολι (97-99), ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν και τα δύο.

Πιο συγκεκριμένα αγωνίστηκε 32 λεπτά και μέτρησε 19 πόντους με 4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ. Μάλιστα ευστόχησε και στις δύο πιο κρίσιμες βολές στα 13'' πριν από το φινάλε με τις οποίες έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του ιταλικού νότου, μετατρέπωντας το 96-97 σε 96-99.

Όσον αφορά τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο,έμεινε στο παρκέ για 19 λεπτά και μέτρησε 5 πόντους με 1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν Χάουαρντ με 23 πόντους, ενώ από την Πέζαρο ξεχώρισε ο Μορέτι με 24.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Νάπολι στα τέσσερα ματς της ιταλικής λίγκας, όσες έχει και η Πέζαρο

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-42, 71-64, 87-87 (κ.δ.), 97-99 (παρ)