Euroleague Day 4: Έπαιξε με τη «φωτιά» αλλά... δεν κάηκε η Εφές - Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ (video)

Παραλίγο η εβδομάδα να ήταν όντως «διαβολική» για την Εφές, η οποία ζορίστηκε απίστευτα κόντρα στην εκπληκτική για ένα ακόμα παιχνίδια Άλμπα Βερολίνου (78-74), όμως χάρη στην άμυνα της τελευταίας περιόδου, πήρε την πολυπόθητη νίκη και ανέβηκε στο 2-2. Στη Μαδρίτη, η Ρέαλ επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 72-56 στο ντεμπούτο του Βιλντόζα, αντιδρώντας στο «ερυθρόλευκο χαστούκι» προ δύο ημερών και ανέβηκε στο 2-2. Παραμένουν χωρίς νίκη οι Σέρβοι.

Εφές Ανατολού – Άλμπα Βερολίνου: 78-74

Τα χρειάστηκε η Εφές απέναντι στηναξιόμαχη Άλμπα Βερολίνου αλλά στο τέλος τα κατάφερε (78-74). Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήρθε αντιμέτωπη με το φάσμα της δεύτερης συνεχόμενης ήττας-έκπληξης στην έδρα της, όμως χάρη στη διάθεσή της στην άμυνα στο τελευταίο δεκάλπετο (δέχτηκε μόλις 14) και τους 20 πόντους του άστοχου στο τρίποντο (3/10) Μίσιτς, πήρε το ζητούμενο. Το λειψό και σήμερα «τρένο» των Γερμανών έκανε τελικά στάση στην Κωνσταντινούπολη, δείχνοντας και απέναντι στο μεγαθήριο πως όποιος την υποτιμήσει, την πάτησε.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν στο πρώτο ημίχρονο και πάλι την έφεσή τους στο επιθετικό σκέλος, προηγούμενοι μάλιστα με 30-22 (12'), με ένα δίποντο του Σνάιντερ.Από εκεί και πέρα οι Τούρκοι ανέκαμψαν και προεξέχοντος του Μίσιτς έχτισαν εκείνοι μια διαφορά (48-39, 23'). Με ένα εκπληκρικό σερί όμως 16-0, οι πάικτες του Γκονζάλες έφεραν... τούμπα το ματς και βρέθηκαν να προηγούνται με 55-48 στο 26', έχοντας τον Μπλατ σε μεγάλη μέρα έξω από τη γραμμή των 6,75.

Οι πρωταθλητές έβγαλαν αντίδραση, ο Μπουμπουά βοήθησε, ο Ντάνστον απέδειξε γιατί παραμένει στους τοπ αμυντικούς με δυο καθοριστικά μπλοκ και έστω και οριακά, πήραν το προβάδισμα στο 33' (67-65) και δεν το ξανάφησαν μέχρι το τελικό 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74.

ΕΦΕΣ: Μπομπουά 10, Μπράιαντ 5, Γκαζί, Κλάιμπερν 16, Πλάις 8, Μίτσιτς 20, Μ’Μπαγέ 8, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4

ΑΛΜΠΑ: Προσίντα 8, Ντελόου 5, Βέτζελ 2, Ματίσεκ, Σνάιντερ 5, Ολίντε 4, Κουμάντζε 12, Σίκμα 6, Λάμερς 2, Μπλατ 15, Ζούσμαν 15

Ρεάλ Μαδρίτης - Ερυθρός Αστέρας: 72-56

Η «Βασίλισσα«, αν και δεν έθελξε με την εμφανισή της, έκανε το καθήκον της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα πιο δύσκολα απ' ότι δειχνει το τελικό σκορ και επέστρεψε στις νίκες έπειτα από δύο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (Μπαρτσελόνα, Ολυμπιακός). Αντίθετα οι Σέρβοι, έμειναν στον «πάτο» της βαθμολογίας χωρίς νίκη (0-4), όντας οι μοναδικοί μαζί μαζί με τη Μπάγερν Μονάχου.
Οι Μαδριλένοι έβαλαν από νωρίς τις βάσεις, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 25-10. Οι του Ερυθρού Αστέρα παρόλα αυτά δεν τα παράτησαν και σταδιακά «ροκάνιζαν» τη διαφορά (35-28, 18') με τρίποντο του Βιλντόζα και 37-30, 19' με τον Λαζάρεβιτς. Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα πλησίασαν ακόμα περισσότερο, αρχικά σε 42-39 23' και σε 44-42 με τον πρώτο σκόρερ του ματς (17π.) Μπέντζαμιν Μπέντιλ. Κάπου εκεί η Ρέαλ αφυπνίστηκε, έτρεξε ένα σερί 12-2 και αποκατέστησε την τάξη. Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πάλι χαλάρωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στους Σέρβους να μειώσουν στους πέντε (59-54, 36:29'') με δίποντο του Χασάν Μάρτιν. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά πάτησαν γκάζι και με πλουραλισμό στην επίθεση, έφτασαν στο τελικό 72-56.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-30, 54-44, 72-56