Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023: Σερβία - Ελλάδα 100-94 (τελικό)

Τον πρώτο αγώνα για τη Β Φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 δίνει η Εθνική μας ομάδα στην κατάμεστη Stark Arena του Βελιγραδίου απέναντι στη Σερβία
Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Σερβία πήρε από την αρχή ένα προβάδισμα έξι πόντων (95-89) με τον Γιόκιτς, η Εθνική μας πλησίασε στους 3 (95-92) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεσή της έχασε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά στον πόντο από λάθος, δέχθηκε καλάθι στον αιφνιδιασμό και τελικά έχασε τον αγώνα με 100-94.

4η περίοδος

Επτάψυχη αποδείχθηκε η Εθνική μας ομάδα που παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους (79-70) πέντε λεπτά πριν το τέλος και με 8 (87-79) 1,5 λεπτό πριν το τέλος μετά από τρίποντο του Γιόκιτς, επέστρεψε, έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα με Θανάση Αντετοκούνμπο και Ντόρσεϊ (στα 11'') και έστειλε το ματς στην παράταση αφού με τη λήξη αστόχησε ο Γιάραμαζ.

3η περίοδος

Η Σερβία διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την 3η περίοδο με την Εθνική μας πάντως να μην την αφήνει να ξεφύγει. Πότε με τον Ντόρσεϊ (61-58 στο 25') και μετά με τρίποντο του Παπανικολάου πριν το τέλος του δεκάλεπτου μείωσε 68-63 αλλά ο Μιλουτίνοβ σχεδίν με τη λήξη έγραψε το 70-63.

2η περίοδος

Η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (37-28) αλλά η είσοδος των Ντόρσεϊ και Θανάση Αντετοκούνμπο άλλαξε τα δεδομένα με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με επιμέρους 14-3 να προσπερνάει 42-40 4,5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με καλάθι του Σλούκα. Σε εκείνο το σημείο η Σερβία έχασε μεν με τραυματισμό του Βασίλιε Μίτσιτς που αποχώρησε υποβασταζόμενος αλλά ο τραυματισμός συσπείρωσε τους υπόλοιπους παίκτες της που με σερί 11-0 πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 51-42 πριν μειώσει ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Να σημειωθεί ότι λίγο πριν τον Μίτσιτς τραυματίστηκε στο γόνατο και ο σέντερ της Εθνικής μας Κώστας Αντετοκούνμπο

Σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού τημ της Εθνικής ο διεθνής σέντερ έχει έναν ερεθισμό στον τένοντα στο γόνατο

1η περίοδος

Η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 7 πόντους διαφορά (13-6) κατάφερε με μπροστάρη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μειώσει σε 26-25. Όμως το 10λεπτο έληξε με τη Σερβία στο +6 (31-25) χάρη σε buzzer τρίποντο του Γιάραμαζ

Στις courtside θέσεις της Stark Arena ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς και ο Νόβακ Τζόκοβιτς