«Πάρτι» της Φενέρ (93-78) επί της Αναντολού Εφές και μια... ανάσα μακριά από το τούρκικο πρωτάθλημα! (video)

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε στην έδρα της για 2η φορά επί της Αναντολού Εφές (93-78), χάρη σε ένα «ονειρεμένο» 2ο δεκάλεπτο και με τους τελικούς στο 2-0, θέλει άλλη μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα Τουρκίας απέναντι στην «back to back» κάτοχο της Euroleague!

Τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 2ο δεκάλεπτο, που ανήκε «καθολικά» στους γηπεδούχους της Φενέρ, οι οποίοι παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Αταμάν, που έδειχνε σαν... υπνωτισμένη, παρά την επιστροφή στη δράση του Βασίλιε Μίτσιτς

Το ματς ήταν ντέρμπι μόλις για 10 λεπτά, καθώς 11 σερί και αναπάντητοι πόντοι από τον Γκούντουριτς στην αρχή της 2ης περιόδου έφεραν τη Φενέρ στο +9 (29-20 στο 13’)! Μάλιστα η συνέχεια ήταν ακόμα πιο… εφιαλτική για την ομάδα του Αταμάν, που έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά στη 2η περίοδο, με το σερί των γηπεδούχων να σταματά στο υπερηχητικό 18-0! Το ακόμα πιο εντυπωσιακό είναι ότι το επιμέρους σκορ σε 10 αγωνιστικά λεπτά έφερε… triple score για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς με το εκπληκτικό 36-12!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για… ένα ρόλο, με την Φενέρμπαχτσε να μην δυσκολεύεται να διατηρήσει μια διαφορά λίγο πάνω από τους 20 πόντους (άγγιξε και τους 30, με το 70-42 του 27'), φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο 2-0 και ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος Τουρκίας!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να... γλυτώσουν τον διασυρμό, ρίχνοντας τη διαφορά στο τέλος κάτω από τους 20 πόντους. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκούντουριτς με 18 πόντους και Βέσελι με ισάριθμους πόντους και 8 ριμπάουντ, σε ένα ματς που όμως ουδείς υστέρησε για την ομάδα του Τζόρτζεβιτς...

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 54-32, 74-49, 93-78

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 3 (1), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Μπιμπέροβιτς 17 (2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντουβερίογλου 2, Χάζερ 4, Ντε Κολό 16 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Χένρι 2, Γκούντουριτς 18 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Βέσελι 18 (7/10 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ 13 (1)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Σαϊμπίρ 2, Ιλιασόγλου 8 (2), Γκαζί 3 (1), Γκιουβέν 4, Τουντσέρ 12 (4), Λάρκιν 10 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 3 (1/7 σουτ), Μπράιαντ 19 (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μορμάν 1, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 7 (2/9 σουτ)