Αντετοκούνμπο... κυβερνήτης της Βοστώνης! Με triple-double οδήγησε τους Μπακς στο 1-0 (101-89) επί των Σέλτικς (video)

Στον 70ο αγώνα καριέρας του στα πλέι-οφ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άφησε το… στίγμα του στο TD Garden της Βοστώνης οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους πρωταθλητές Μπακς σε νίκη επί των Σέλτικς που έχασαν το πλεονέκτημα έδρας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο 1ος ημιτελικός στην Ανατολή ανάμεσα στους Μπόστον Σέλτικς και τους πρωταθλητές Μιλγουόκι Μπακς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (φυσικά) να είναι ο σταρ της βραδιάς στο 101-89 των «ελαφιών».

Ο Greek Freak τα έκανε όλα (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και με το 2ο triple double στην καριέρα του στα πλέι-οφ (προηγούμενο στις 29/5/2021 με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 15 ασίστ εναντίον του Μαϊάμι στον 4ο αγώνα της πρώτης φάσης την προηγούμενη σεζόν) ηγήθηκε των πρωταθλητών.

Ο Αντετοκούνμπο αν και ξεκίνησε τον αγώνα με τρία απανωτά λάθη απέναντι στο… ξύλο της άμυνας των Σέλτικς στη συνέχεια άρχισε να βρίσκει ρυθμό και τους συμπαίκτες του συμμετέχοντας στους 17 από τους 27 πόντους της ομάδας του στην 1η περίοδο με τέσσερις σερί ασίστ. Το νερό μπήκε στο αυλάκι στη 2η περίοδο με τους Μπακς χάρη στην ευστοχία τους στα τρίποντα να χτίζουν μια μικρή διαφορά την οποία αύξησαν στην 3η περίοδο με πολύ καλό τον Χόλιντεϊ (25 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και τους Πόρτις (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Λόπεζ (6 πόντοι, 10 ριμπάουντ) να βοηθάνε στη ρακέτα.

Η διαφορά έφτασε και στους 17 πόντους (92-75, επτάμισι λεπτά πριν το τέλος) με τους Σέλτικς (πρώτοι σκόρερ οι Τέιτουμ 21, Μπράουν 12, Χόρφορντ 12) απλά να μειώνουν στο τελικό 101-89.