Πρίγκιπας έτοιμος για Βελιγράδι ο Ολυμπιακός, break με 87-83 επί της Μονακό (video)

Ο Ολυμπιακός πήγε στην κόλαση και γύρισε, αλλά πέτυχε ένα break υψίστης σημασίας, επικρατώντας της Μονακό με 87-83 και παίρνοντας ξανά προβάδισμα στη σειρά.
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει όρθιος στην αντεπίθεση της Μονακό στην τελευταία περίοδο, όταν έχασε προβάδισμα 15 πόντων, και τελικά επικράτησε με 87-83 της Μονακό στο Game 3 των play-offs, ανακτώντας ξανά το προβάδισμα. Η ελληνική ομάδα χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να κλείσει θέση στο Final 4 του Βελιγραδίου και θα επιχειρήσει να το κάνει σε 48 ώρες από τώρα, στο ίδιο γήπεδο.

MVP των «ερυθρολεύκων» ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πολύ σημαντική και η συμβολή του Κώστα Σλούκα με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 τελικές πάσες, αλλά και 5 λάθη. Από τους γηπεδούχους, που έμειναν μακριά από τα στάνταρ τους πίσω από τα 6.75μ (9/28 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Ντουέιν Μπέικον με 23 πόντους και Ουίλ Τόμας με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ. Στους 13 πόντους (0/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 10/10 βολές) έμεινα ο Μάικ Τζέιμς, που δεν σκόραρε καθόλου μετά την ανάπαυλα.

Το ματς

Παρά το σχετικά υψηλό σκορ της πρώτης περιόδου (23-29, 10'), ο ρυθμός ήταν αρκετά αργός, λόγω των πολλών φάουλ και τις συχνές επισκέψεις των παικτών στη γραμμή της φιλανθρωπίας. Για την ακρίβεια η Μονακό είχε 11/14 βολές από τα 9 φάουλ που κέρδισε, ενώ ο Ολυμπιακός 2/7, παρουσιάζοντας ξανά τις παθογένειες του Game 2 (σσ. είχε 14/23).

Το παιχνίδι έγινε σίγουρα πιο θελκτικό στη δεύτερη περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» αναγκάστηκαν να πάνε σε πιο κοντό σχήμα, χρησιμοποιώντας τον Ζαν Σαρλ στη θέση του σέντερ, μετά το δεύτερο φάουλ του Φαλ. Οι Μονεγάσκοι επωφελήθηκαν από αυτό, χτυπώντας στη ρακέτα, κυρίως με τον Μοτιεγιούνας. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν ωστόσο σκορ από την περιφέρεια (2/8 τρίποντα), με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια στο -4 (41-45, 20'). Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού στο πρώτο μισό ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους. Στον αντίποδα 13 είχε ο Μάικ Τζέιμς

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν αγριεμένοι στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και βρίσκοντας πολύτιμους πόντους από την περιφέρεια πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (62-51) στο 27'. Ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο Μπέικον έπιασε τον Παπανικολάου από τον λαιμό στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, με τον Αμερικανό να χρεώνεται με αντιαθλητικό φάουλ και τον Έλληνα φόργουορντ με τεχνική ποινή.

Μπαίνοντας στην κρίσιμη τελευταία περιόδο ο Σάσα Ομπράντοβιτς επιστράτευσε το small ball, έτρεξε σερί 11-0 και ροκάνισε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (73-69, 34'). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άρχισε να διαμαρτύρεται για τα δύο φάουλ του Σλούκα (σσ. ένα αντιαθλητικό στον Λι, ένα επιθετικό στον Τζέιμς), με αποτέλεσμα να χρεωθεί και αυτός με τεχνική ποινή, όμως ο Άντζουσιτς δεν αξιοποίησε τη βολή. Στη συνέχεια ο Έλληνας γκαρντ ξεκόλλησε τους «ερυθρόλευκους» με ένα σετ εύστοχων βολών και ένα δίποντο (77-69, 36').

Πέντε πόντοι δια χειρός Μπέικον και τρεις από τον Λι και ήρθε η ισοφάριση (77-77) στο 37'20". Νέα ισοπαλία στο 80-80, 1'20" πριν τη λήξη του σαρανταλέπτου. Ακολούθησαν 5/6 βολές για τους φιλοξενούμενους από Τόμας και Βεζένκοφ (σσ. που κέρδισε το 5ο φάουλ του Τζέιμς) για το 85-50 με 10" να μένουν στο χρονόμετρο. Time-out από τον Ομπράντοβιτς και εύστοχο τρίποντο από τον «καυτό» Μπέικον που μείωσε σε 86-83, 6" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης, όμως δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για να ολοκληρωθεί η ανατροπή.